پیمان پولی ایران و اروپا نهایی می‌شود

09:37 - 1400/01/21
رییس کل بانک مرکزی از بازگشایی کانال مالی جدید برای صادرکنندگان اروپایی و ایرانی در آینده نزدیک خبر داد؛ کارکرد این کانال نوعی پیمان پولی دو جانبه میان ایران و اروپاست.

دنیای بورس: عبدالناصر همتی؛ رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود نوشت: جزییات کانال مالی اروپا برای انجام تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در نشست هفته گذشته در بروکسل مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

ایجاد کانال مالی بر این درک مشترک مبتنی است که شرکت‌ها و فعالان اقتصادی ایرانی و اروپایی على رغم خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام تمایل به برقراری و تداوم روابط تجاری با یکدیگر دارند. در این راستا به منظور رفع مشکلات مربوط به انجام پرداخت های مالی، ایجاد کانال مالی اروپا در دستور کار طرفین قرار گرفته است.

کانال مزبور این امکان را برای صادر کنندگان اروپایی و ایرانی فراهم خواهد کرد که ارز حاصل از صادرات خود را دریافت کنند. کانال مذکور کارکرد نوعی پیمان پولی دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا را ایفا خواهد کرد. هر دو طرف بر تسریع در عملیاتی شدن این فرایند تاکید دارند. انتظار می‌رود به زودی جزییات و نحوه استفاده از کانال مزبور نهایی شود.