هیات وزیران در مصوبه‌ای اعلام کرد

نرخ دلار پالایشی‌ها تعیین شد

09:34 - 1400/01/21
از ابتدای ابان‌ماه نرخ دلار پالایشی‌ها براساس نرخ دلار سامانه نیما محاسبه می‌شود. مصوبه اخیر هیات وزیران البته زوایای متعدد دیگری دارد که واکنش بازار سهام را هم در پی داشته است.
نرخ دلار پالایشی‌ها تعیین شد

پایگاه اطلاع رسانی دولت: در مصوبه هیات وزیران پیرامون تعیین نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده‌های تحویلی از پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران که  در نامه شماره ۹۹۹۶۵ در تاریخ ۱۳۹۷.۰۷.۲۹ توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد، آمده است: از ابتدای آبان ماه سال جاری نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه‌ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده‌های تحویلی از پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، برابر با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما خواهد بود. بر این اساس نرخ دلار پالایشی‌ها از ابتدای آبان نرخ سامانه نیما یعنی حوالی 7500 تا 8000  خواهد بود.

بر مبنای ان مصوبه نرخ مواد اولیه برای قیر در نظر گرفته شده در بودجه بر مبنای دلار 4200 تومان است و با پالایشی‌ها مابه التفاوت را حساب می‌کنند. پالایشی‌ها باید نرخ لوبکات و شوینده‌ها و برش‌های روغنی و شرکت‌هایی نظیر شیران  را با همان نرخ  4200  بدهند، دولت با آنها ما به تفاوت  را محاسبه می‌کند.

از دید تحلیلگران این موضوع به نظر برای روغن موتوری‌ها هم خوب می‌شود. نرخ خوراک پالایشی‌ها به پتروشیمی‌ها همان نرخ نیماست. به نظر می‌رسد بخشنامه از هر نظر برای بازار خوب و یک شوک مثبت به بازار است.

نرخ دلار پالایشی‌ها تعیین شد9

نرخ دلار پالایشی‌ها تعیین شد6