وجه تضمین اولیه کاهش می یابد

پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (30 مهر)

09:34 - 1400/01/21
در گزارش پیش‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز،  سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (30 مهر)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

بعد از ظهر روز گذشته شاهد صعودی شدن نرخ ارز در بازار آزاد بودیم به گونه‌ای که دلار از سطوح کمتر از 13 هزار و 500 تومانی به محدوده 14 هزار تومان نزدیک شد. صبح امروز نرخ اعلامی برای درهم امارات در سطح 3820 تومان است.

 

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس کالا با توجه به کاهش قیمت قراردادهای زعفران در روزهای اخیر، وجه تضمین اولیه از پایان روز معاملاتی سه‌شنبه یکم آبان ماه به 675 هزار تومان کاهش می‌یابد.
  • همچنین بورس کالا اعلام کرد که فرآیند تحویل در قرارداد آتی زعفران نگین آبان ماه در روز دوشنبه 14 آبان از طریق گواهی سپرده زعفران صورت خواهد گرفت. جزئیات فرآیند تحویل را اینجا بخوانید.

بازار نقدی زعفران و ارز  (دوشنبه 30 مهر):

پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (30 مهر)3

 

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ شنبه 30 مهر)

 پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (30 مهر)14

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

 پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (30 مهر)4

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت تغییرات رادیکال قیمت در قراردادها، از ناحیه تغییرات موقعیت های باز و حجم معاملات نمی توان سیگنال قوی دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (30 مهر)6 

حمایت و مقاومت مهم :

پیش‌نگر زعفران آتی دوشنبه (30 مهر)13