نگاهی به روند تغییرات حاشیه سود تولید فولاد در چین

09:33 - 1400/01/21
با کاهش قیمت محصولات فولادی و رشد قیمت نهاده‌های تولید این محصولات، حاشیه سود فولادسازان چینی در ماه سپتامبر باز هم روندی نزولی را تجربه کرد.
نگاهی به روند تغییرات حاشیه سود تولید فولاد در چین

بر طبق گزارش پلاتس، قیمت سنگ آهن در ماه سپتامبر در قرارداد سی‌اف‌آر چین با رشدی 1/5 دلاری به 68/7 دلار رسید. زغال کک‌شو نیز در قرارداد مشابه نزدیک به 20 دلار گران شد و در سطح 207 دلار قرار گرفت. با در نظر گرفتن این ارقام، قیمت نهاده‌های اصلی تولید فولاد در ماه سپتامبر افزایشی 6/4 درصدی را نسبت به ماه اگوست تجربه کرد.

در کنار رشد قیمت ‌نهادها، محصولات فولادی در بازارهای چین با کاهش قیمت در ماه گذشته مواجه شدند. به این ترتیب برای اولین مرتبه پس از آگوست 2017 فاصله قیمت نورد گرم صادراتی چین با مجموع قیمت سنگ آهن و زغال‌کک شو وارداتی به این کشور در رو پنجشنبه گذشته به کمتر از 300 دلار در هر تن رسید.  میانگین فاصله قیمت مذکور در ماه سپتامبر با کاهشی 17 دلاری نسبت به ماه آگوست در سطح 336 دلار قرار گرفت. فاصله قیمت نورد گرم با سنگ آهن و زغال سنگ در 28 ماه می به رکورد 371 دلار رسیده بود.

در این میان فاصله قیمت میلگرد صادراتی چین با دو نهاده مذکور نیز در ماه سپتامبر با افتی 7/6 درصدی نسبت به ماه آگوست در سطح 303 دلار قرار گرفت.

ذکر این نکته ضروری است که در نظر گرفتن قیمت محصولات فولادی صادراتی و نهادهای وارداتی به عنوان معیاری از قیمت محصول نهایی و نهاده تولید، کماکان حاشیه سود تولید فولاد در چین در سطوحی بالاتر از سال‌های 2016 و 2017 میلادی قرار دارد.