رایزنی ترکیه برای معاف از تحریم نفتی ایران

09:32 - 1400/01/21
شرکت توپراش ترکیه در حال مذاکره با مقام‌های آمریکایی است تا از تحریم‌های نفتی ایران که قرار است از ۱۳ آبان ماه اعمال شود، معاف شود. آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه صنعت نفت ایران آماده می‌شود، ولی در حال بررسی برخی معافیت‌ها برای مشتریان نفتی ایران است.

تسنیم: توپراش بزرگترین شرکت پالایشگاهی ترکیه در حال مذاکره با مقام‌های آمریکایی است تا از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران معاف شود.  به گزارش رویترز، منابع آگاه صنعت نفت اعلام کردند که شرکت توپراش ترکیه در حال مذاکره با مقام های آمریکایی است تا از تحریم های نفتی ایران که قرار است از 13 آبان ماه اعمال شود، معاف گردد.

بر اساس این گزارش، آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه صنعت نفت ایران آماده می شود ولی در حال بررسی برخی معافیت‌ها برای مشتریان نفتی ایران است. ترکیه به شدت به واردات نفت برای تامین نیازهای انرژی خود وابسته است و ایران یکی از مهمترین تامین کنندگان نفت ترکیه به شمار می رود. یک منبع آگاه در این باره می‌گوید: ترکیه پیش از این تلاش هایی را برای کاهش خرید نفت از ایران در آستانه تحریم های آمریکا انجام داده است ولی ترجیح می دهد پس از نوامبر نیز به واردات نفت خود از ایران ادامه دهد.

به گفته منابع آگاه شرکت توپراش ترکیه مایل است مانند دوره قبلی تحریم‌ها بتواند هر ماه 3 تا 4 محموله نفتی از ایران خریداری کند. ولی اگر آمریکا به آن‌ها بگوید که خرید نفت از ایران را متوقف کنید، آن‌ها تبعیت خواهند کرد و برای دستیابی به این هدف همکاری می‌کنند.

سخنگوی شرکت توپراش و وزارت انرژی ترکیه حاضر به اظهار نظر در این باره نشده اند. ترکیه در ماه اوت حدود 97 هزار بشکه در روز از ایران خریداری کرده است. این رقم در ماه سپتامبر به 133 هزار بشکه در روز رسیده است. این میزان در ماه آوریل به بیش از 240 هزار بشکه در روز رسیده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن در حال مذاکره با ترکیه برای اعطای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران است؟ گفت: وزارت خارجه آمریکا آماده همکاری با کشورهایی است که واردات نفت از ایران را کاهش می دهند آن هم بر اساس مورد به مورد. برایان هوک؛ نماینده ویژه آمریکا در خصوص ایران روز دوشنبه حاضر نشد به طور مستقیم درباره مذاکرات واشنگتن با آنکارا صحبت کند. ولی در جمع خبرنگاران گفت: کشورهایی که به دنبال معافیت از تحریم‌ها هستند باید شرایط ویژه و خاص خود را توضیح دهند.

وی افزود: این مذاکرات، خصوصی بوده ولی وزارت خارجه آمریکا سعی می کند تا اهداف منافع ملی خود را پیش ببرد و البته نیازهای متحدان و هم پیمانان خود در سراسر جهان را مد نظر قرار می دهد. پالایشگاه های سراسر جهان تحت فشار شدیدی از سوی آمریکا قرار دارند تا خرید نفت از ایران را کاهش دهند. پالایشگاه های هند نیز طی ماه گذشته واردات نفت از ایران را کاهش داده اند تا برای تحریم های نوامبر آماده شوند.

ایران در سال 2017 میلادی بزرگترین تامین کننده نفت خام ترکیه بوده و 11.5 میلیون بشکه از کل 26 میلیون بشکه نفت خریداری شده این کشور را عرضه کرده است. عراق و روسیه نیز دیگر تامین کنندگان بزرگ نفت ترکیه هستند.

 در همین رابطه نیز بخوانید: عبور نفت ایران از روسیه