وزارت خزانه‌داری آمریکا گزارش جدیدی منتشر کرد

کدام شرکت‌های بورسی تحریم هستند؟

09:31 - 1400/01/21
وزارت خزانه‌داری آمریکا در گزارش جدیدی به تحریم ۲۰ شرکت و بانک تحت عنوان ضدتروریستی پرداخت که ۹ بانک و شرکت در بورس و یک بانک هم در فرابورس حضور دارند. این تحریم‌ها پیش‌تر هم اعلام شده بودند و اقدام جدیدی نیست.
کدام شرکت‌های بورسی تحریم هستند؟

بورس پرس: در حالی کمتر از سه هفته به دور دوم و جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانده که وزارت خزانه‌داری آمریکا در گزارشی به تحریم 20 شرکت، بانک و شرکت سرمایه گذاری تحت عنوان تحریم‌های ضدتروریستی پرداخت. در میان این فهرست ، 9 بانک و شرکت در بورس و یک بانک هم در فرابورس حضور دارند. در گزارش جدید شرکت‌ها و بانک‌های اعلامی به دلیل ارتباط سهامداری با نهاد بسیج در فهرست SDN اوفک قرار گرفتند. دارایی آن‌ها در آمریکا بلوکه شده و اتباع آمریکایی اجازه ارتباط با آ‌نها را ندارند و مشمول تحریم‌های ثانویه نیز می‌شوند. پیش‌تر این تحریم‌ها توسط ایالات متحده آمریکا اعلام شده بود. 

یک مقام دولت آمریکا مدعی است: انتظار این است که هرگونه روابط بانکی با بانک‌ها در هر جایی خارج از ایران هدف قرار خواهد گرفت یا مسدود خواهد شد. استیو منوچین؛ وزیر دارایی آمریکا هم  گفته: جامعه بین المللی باید درک کند که مراودات با شبکه بنیاد تعاون بسیج و شرکت‌های صوری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیامدهای جدی بشردوستانه در جهان دارد. همچنین «ان‌بی‌سی‌» مدعی شد که دولت آمریکا طرح جدیدی برای خارج کردن ایران از سوریه دارد ؛ براین اساس دولت آمریکا، شرکت‌های ایرانی و روسیه‌ای که در بازسازی سوریه مشارکت کنند را تحریم می‌کند.

فهرست 20 شرکت و بانک به شرح زیر است:

1. بانک ملت (بورسی)

2. گروه بهمن (بورسی)

3. بانک پارسیان (بورسی)

4. بانک سینا (بورسی)

5. بانک مهر اقتصاد ( فرابورس)

6. فولاد مبارکه اصفهان (بورسی)

7. کالسیمین (بورسی)

8. تراکتورسازی ایران (بورسی)

9. توسعه معادن روی ایران (بورسی)

10. مهندسی تکنوتار (بورسی)

11. شرکت تولید روی بندرعباس

12. شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه مهرآوران

13. بنیاد تعاون بسیج

14. گروه مالی مهر اقتصاد

15. سرمایه‌گذاری نگین ساحل رویال

16. شیمیایی پارسیان کاتالیست

17. ذوب و احیای روی قشم

18. سرمایه‌گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان

19: سرمایه‌گذاری تکتار

20. تولید اسید زنجان