گزارش هفتگی پلاتس از بازار محصولات پتروشیمی در آسیا

رونق معاملات پروپیلن و پلی‌پروپیلن

09:27 - 1400/01/21
این هفته به غیر از پروپیلن و پلی‌پروپیلن، دیگر محصولات پتروشیمی در بازارهای وارداتی آسیا با افت یا ثبات قیمت مواجه شدند.
رونق معاملات پروپیلن و پلی‌پروپیلن

دنیای بورس- محمد نجفی

سقوط ارزش سهام در وال استریت و دیگر بورس‌های اوراق بهادار در سراسر جهان، این هفته بسیاری از بازارهای کالایی از جمله بازار محصولات پتروشیمی را زیر فشار قرارداد و همین امر نیز جو عمومی بازار این محصولات را منفی کرد.

اتیلن: تقاضا برای اتیلن همانند هفته گذشته باز هم در بازارهای وارداتی آسیا ضعیف بود. این امر در کنار وفور عرضه و بالا بودن سطح موجودی انبار مصرف‌کنندگان این محصول به ویژه در چین، قیمت را بار دیگر زیر فشار قرار داد.

پروپیلن: قیمت پروپیلن این هفته در بازار داخلی چین روندی باثبات را تجربه کرد. با این وجود در بازار وارداتی به تبع کمبود عرضه، قیمت این محصول روندی رو به رشد را تجربه کرد. در عین حال در بازار داخلی چین نیز وضعیت عرضه در سطح مطلوبی نبود و همین امر بخشی از مشتریان را به سوی بازار وارداتی سوق داد.

پی‌وی‌سی: بازار پی‌وی‌سی نوسان قیمت اندکی را این هفته تجربه کرد. هفته آینده قرار است برخی از تولیدکنندگان بزرگ آسیایی از جمله Formosa تایوان پیشنهادهای فروش خود را برای ماه نوامبر اعلام کنند. در آستانه این رویداد بسیاری از فعالان بازار پی‌وی‌سی دست از معامله کشیده اند. قیمت‌های قراردادهای ماهانه عموما به بازار نقدی جهت می بخشد.

پلی‌اتیلن‌: همانند هفته ماقبل، بازار پلی‌اتیلن رکود نسبی را تجربه کرد و تغییر قیمت قابل ذکری در معاملات انواع مختلف این محصول رقم نخورد.

پلی‌پروپیلن: افزایش قیمت پروپیلن در هفته اخیر بر بازار پلی‌پروپیلن تاثیر مثبت گذاشت. در این میان بهبود نسبی تقاضا از سوی صنایع پاین دستی نیز مزید بر علت شد تا پروپیلن معاملات هفتگی را در محدوده مثبت به پایان برساند.

بوتادین: بوتادین این هفته باز هم در بازارهای آسیایی ارزان شد اما شتاب افت قیمت این محصول کاهش یافت. به گفته فعالان بازار، پس از سقوط ملموس قیمت در هفته‌های اخیر، تقاضا برای خرید بوتادین از سوی مشتریان و معامله‌ان چینی این هفته در بازار وارداتی به میزان ملموسی افزایش یافت. به نظر می‌رسد قیمت‌های کنونی برای چینی‌ها از جذابیت بالایی برخوردار است.

استایرن مونومر: جو منفی حاکم بر بازارها سهام در آمریکا و دیگر نقاط جهان، تاثیر منفی بر بازار محصولات پتروشیمی  از جمله استایرن در اواخر هفته گذاشت. افت قیمت نفت، بنزن و اتیلن نیز مزید بر علت شد تا این محصول معاملات هفتگی را در مدوده منفی به پایان ببرد.

مونواتیلن گلایکول: افت قیمت نفت در این هفته بازار MEG را زیر فشار قرارداد. در این میان تقاضای ضعیف از سوی بخش تولید پلی‌استر نیز به روند نزولی قیمت دامن زد.

رونق معاملات پروپیلن و پلی‌پروپیلن7