جایگزینی ۴۵۰۰ تاکسی فرسوده تا پایان امسال

09:21 - 1400/01/21
طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده که از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ در یک همکاری مشترک میان سازمان مدیریت و برنامه، بانک‌های عامل، وزارت کشور و گمرک به مرحله اجرا درآمد و چندی نیز به‌دلیل پرداخت نشدن معوقه‌های گمرک به خودروساز متوقف شده بود، این روزها به گفته مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور به‌دلیل مشکلات تولید به وضعیت شرکت خودروساز وابسته است.

ایسنا: مرتضی ضامنی تازه‌ترین وضعیت نوسازی تاکسی‌های فرسوده را تشریح کرد و گفت: ۴ هزار و ۵۰۰ نفر سال گذشته فرآیند ثبت‌نامشان را تکمیل کرده‌اند که از این تعداد برای ۱۰۰۰ نفر پیش‌فاکتور صادر شده و در مرحله تحویل خودرو هستند و باقی افراد نیز تا پایان سال خودرو هایشان را دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه دیگر اقدامی تحت‌عنوان نوسازی تاکسی‌های فرسوده در حال‌حاضر، با سرعتی که قبلا انتظار داشتیم وجود ندارد، گفت: جلسات بسیاری با خودروسازها و وزارت صنعت برگزار کردیم، اما به واسطه نوسان‌های قیمت ارز و مشکلات تولید خودرو، تولیدات شرکت‌های خودروساز به‌شدت پایین آمده است که طبیعتا این امر نوسازی تاکسی‌های فرسوده را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور تصریح کرد: این تعهد از جانب خودروساز داده شده است که تمامی این ۴ هزار و ۵۰۰ نفری که ثبت‌نامشان تکمیل شده تا پایان سال خودروهایشان را تحویل بگیرند اما از طرف شرکت خودروساز هنوز هیچ برنامه‌ای برای ثبت‌نام جدید اعلام نشده است.

به‌عبارت دیگر تعهدات قبلی در حال انجام است ولی از تعهدات جدید خبری نیست. پیش فاکتور حدود ۵۰۰ دستگاه تاکسی برلیانس صادر شده که از این تعداد ۲۵۰ دستگاه آن از ابتدای آغاز این طرح به متقاضیان تحویل داده شد. اما ادامه این طرح منوط به وضعیت شرکت خودروساز است. در حال‌حاضر نیز در این زمینه هیچ مشکلی از طرف اتحادیه تاکسیرانی وجود ندارد و باید وضعیت شرکت خودروساز مشخص شود.