گزارش اختصاصی «دنیای بورس» از مجمع فوق‌العاده مرجان کار

برآورد افزایش سرمایه « کمرجان »

09:20 - 1400/01/21
مرجان کار مصوب کرد سرمایه شرکت را از 2 میلیارد تومان به 4 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش دهد.

تاریخ مجمع: سه‌شنبه 11 اردیبهشت‌ماه سال 97  

درصد حضار: 83 درصد

اعضای هیات رئیسه: آقای نعمتی (رئیس مجمع- نماینده سرمایه‌گذاری امید)

آقای بهزادی‌پور (ناظر اول- نماینده سرمایه‌گذاری سپه)

آقای دادرس (ناظر دوم- سرمایه‌گذاری ساختمان نوین)

آقای فدایی (دبیر- مدیرعامل)

- مصوب شد سرمایه شرکت از 2 میلیارد تومان به 4 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش یابد.

همچنین افزایش سرمایه از 4 میلیارد تومان به 7 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی به مدت دو سال در اختیار هیات مدیره قرار گرفت.

افزایش سرمایه تا زمان برگزاری مجمع سالانه منتهی به 30 آذرماه امسال به ثبت خواهد رسید.

گزارش هیات مدیره

اجرای دو پروژه یکی تولید تیغه دیواری و دیگری تولید خرپای فلزی از محل نقدینگی شرکت سبب شده سود سهامدار عمده پرداخت نشود. در این زمینه دو راه‌حل داریم یکی اخذ تسهیلات بانکی و دیگری افزایش سرمایه که استفاده از تسهیلات بانکی سبب تحمیل هزینه‌های مالی به سهامداران خواهد شد. اما راه دوم یعنی افزایش سرمایه ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری با بازدهی بالا برای سهامداران می‌باشد.

اصلاح ساختار مالی نیز از مزایای این افزایش سرمایه است، زیرا مطالبات سهامداران سبب افزایش بدهی‌های جاری در برابر دارایی‌های جاری و نامناسب شدن نسبت‌های مالی شده است. پیشنهاد هیات مدیره آنست که سرمایه شرکت از 2 میلیارد تومان به 7 میلیارد تومان برسد.

پیش‌بینی می‌شود سود خالص شرکت در سال 1397 با فرض افزایش سرمایه 640 میلیون تومان و در صورت عدم افزایش 210 میلیون تومان ‌باشد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود سود خالص شرکت در سال 1398 با فرض افزایش سرمایه 870 میلیون تومان و در صورت عدم افزایش 104 میلیون تومان خواهد بود.

دوره بازگشت سرمایه با مفروضات طرح افزایش سرمایه کمتر از 5 سال پیش‌بینی شده است.

رییس جلسه توضیحاتی درباره تاریخچه این افزایش سرمایه داد و گفت در پایان سال 1396 مجمعی برای افزایش سرمایه تشکیل شد که به نتیجه نرسید، زیرا سرمایه‌گذاری ساختمان نوین (وثنو) سهامدار 12 درصدی انصراف خود را از شرکت در افزارش سرمایه اعلام کرد. از سوی دیگر این سهامدار اعلام کرد که به خاطر مشکل بانکی وثنو نمی‌تواند در هیات مدیره تقاضایی برای استفاده از تسهیلات بانکی را امضا کند.

نماینده «وثنو» درباره گزارش هیات مدیره که در آن ادعا شده بود با افزایش سرمایه سود بالایی نصیب سهامداران می شود، ابراز مخالفت کرد. وی استدلال کرد که منابع شرکت در بانک سپه سپرده‌گذاری شده که سهامدار خودش هم می‌تواند با نرخ بالاتری سپرده‌گذاری کند. درباره افزایش سرمایه هم نماینده وثنو گفت سهامدار عمده (وامید) می‌تواند با توجه به طلبی که از شرکت دارد بدون پرداخت پول حق تقدم‌ها را به سهم تبدیل کند (در این مورد ظاهرا ایشان متوجه مبلغی که وامید باید بابت خرید حق‌تقدم بپردازد، نبود).

بنابراین افزایش سرمایه صد درصدی تکافوی طلب سهامدار عمده را نمی‌کند و باید حتما افزایش سرمایه 250 درصدی انجام شود. یکی از سهامداران از ایشان پرسید در حالی که شما از شرکت در افزایش سرمایه انصراف داده‌‌اید چرا تاکید روی حداکثر افزایش سرمایه دارید؟ که ایشان توضیحات قبلی را مجددا تکرار کرد.

رئیس مجمع در پاسخ گفت: سهامدار عمده (وامید) در وصول مطالبات از مرجان‌کار وضعیت شرکت را لحاظ می‌کند وگرنه می‌توانست در سال گذشته طلب خود را بدون درنظر گرفتن وضعیت سودآوری شرکت وصول کند.

حاشیه‌های مجمع

- نماینده بورس با 15 دقیقه تاخیر و در هنگام شروع مجمع حاضر شد.

- پیش از شروع مجمع، نماینده سرمایه‌گذاری امید در حال مذاکره با سهامداران درصدی شرکت در مورد میزان افزایش سرمایه مصوب مجمع بود تا براساس آن به تصمیمی برسند که مستلزم کمترین تعهد آنها در جمع‌آوری تقدم‌های استفاده نشده باشد.

- حسابرس لزومی به حضور در مجمع ندیده بود و نماینده بورس این موضوع را خلاف دستورالعمل انضباطی بورس می‌دانست.