«دنیای بورس» بررسی کرد

لایه پنهان واگذاری بلوک «وامید» به «ومعادن»

09:18 - 1400/01/21
روز 7 مهر خبری مبنی بر آمادگی «ومعادن» برای خرید دست کم 50 درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید از سرمایه‌گذاری سپه منتشر شد. تحقق این رویداد لایه‌های پنهانی دارد که در گزارش زیر به آن خواهیم پرداخت.
لایه پنهان واگذاری بلوک «وامید» به «ومعادن»

روز شنبه خبری در خصوص برنامه شرکت توسعه معادن و فلزات برای خرید 50 درصد از مالکیت سرمایه‌گذاری امید از شرکت سرمایه‌گذاری سپه در «دنیای بورس» منتشر شد. وقوع این امر به طور غیرمستقیم می‌تواند دایره سیطره شرکت فولاد مبارکه بر زنجیره بالادستی صنعت فولاد کشور را به طرز چشمگیری گسترش دهد. در این گزارش در مرحله نخست به جزئیات مالکیت مستقیم و غیرمستقیم فولاد مبارکه بر شرکت‌های سنگ‌آهنی بزرگ کشور می‌پردازیم و در بخش دوم در خصوص توانایی اعمال قدرت برای تعیین اعضای هیئت مدیره این شرکت‌ها که تصمیم‌گیری‌های کلان را بر عهده دارند خواهیم پرداخت.

وضعیت مالکیت فولاد مبارکه بر سنگ‌آهنی‌ها
مالکیت 39 درصدی شرکت توسعه و معادن فلزات در حال حاضر در اختیار شرکت فولاد مبارکه است. از آنجایی که «ومعادن» مالکیت 22 درصدی «کگل» ، 16.9 درصدی «کچاد» ، 86 درصدی «کنور» و 20 درصدی گهرزمین را در اختیار دارد، از این محل مالکیت غیر مستقیم فولاد مبارکه بر معادن سنگ آهنی فوق به ترتیب 18.6، 17، 33.7 و 7.8 درصد است.
از سوی دیگر سرمایه‌گذاری امید مالک 31 درصدی «کگل» ، 39.2 درصدی «کچاد»، 27.5 درصدی گهر زمین است. بنابراین با تحقق مالکیت 50 درصدی سهام «وامید» توسط «ومعادن» میزان مالکیت فولاد مبارکه بر سهام شرکت‌های سنگ‌آهنی «کگل» ،«کچاد» ، «کنور» و گهرزمین به ترتیب 24.7 درصد، 24.7 درصد 33.7 درصد و 13.2 درصد خواهد رسید. از سوی دیگر فولاد مبارکه مالک مستقیم 99.6 درصدی سنگ‌آهن سنگان در شمال شرق کشور است. با این حساب درصد مالکیت فولاد مبارکه بر سهام شرکت‌های سنگ‌آهنی براساس اعداد و ارقام نمی‌تواند سلطه تصمیم‌گیری این شرکت را بر معادن فوق ثابت کند اما داستان در واقعیت می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

کرسی هیئت مدیره و قدرت نفوذ
در حال حاضر سه کرسی از 5 کرسی هیئت مدیره «ومعادن» در اختیار شرکت فولاد مبارکه است. علی رستمی به صورت مستقیم، محمد فاطمیان به نمایندگی از شرکت معدنی و صنعتی فولاد سنگ مبارکه اصفهان و غلامرضا شریفی به نمایندگی از شرکت فلز تدارک فولاد مبارکه اصفهان کرسی‌های فوق را در اختیار دارند و عملا کنترل کامل تصمیم‌گیری «ومعادن» در شرایط فعلی در اختیار «فولاد» است.
از سوی دیگر با تحقق 50 درصدی خرید سهام «وامید» توسط «ومعادن»، کنترل تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری امید نیز به طور کامل در اختیار «ومعادن» قرار می‌گیرد و از آنجایی که رای غالب تصمیم‌گیری «ومعادن» در اختیار تیم فولادمبارکه است، می‌توان گفت که فولاد مبارکه مالک اصلی این دو شرکت شده‌است.
هیئت مدیره گل‌گهر در حال حاضر متشکل از میرعلی یاری (نماینده سرمایه‌گذاری سپه)، محمدتقی ابوالحسنی (نماینده توسعه معادن و فلزات) محمدرضا خضری‌پور (نماینده شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید)، امیرحسین نادری ( نماینده شرکت فولاد مبارکه اصفهان) و ناصر تقی‌زاده (نماینده شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور) است. با توجه به نکات مطرح شده، با انتقال 50 درصد از مالکیت سرمایه‌گذاری امید از سرمایه‌گذاری سپه به سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، به طور بالقوه 4 عضو از اعضای هیئت مدیره گل‌گهر تحت فرمان مستقیم شرکت فولاد مبارکه خواهند بود.

در خصوص اعضای هیئت مدیره شرکت صنعتی و معدنی چادرملو نیز شرایط به همین منوال است. محمدرضا خورسندی نماینده سرمایه‌گذاری امید، محمد نوریان نماینده سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، سیدمحمد ابریشمی نماینده شرکت سرمایه‌گذاری سپه و محمدیاسر طیب نیا نماینده شرکت فولاد مبارکه در «کچاد» هستند. خرید بلوک 50 درصدی «وامید» توسط «ومعادن» حداقل سه کرسی هیئت مدیره چادرملو را در اختیار فولاد مبارکه قرار می‌دهد.
اوضاع در شرکت صبانور، گهرزمین و سنگان نیز به همین شکل است. بنابراین با تحقق این انتقال به نوعی انحصار معادن اصلی سنگ‌آهن کشور در اختیار شرکت فولاد مبارکه قرار می‌گیرد.