آمادگی « ومعادن » برای خرید « وامید »

09:16 - 1400/01/21
معاون مالی و اقتصاد سرمایه‌گذاری معادن و فلزات آمادگی برای خرید سهام «وامید» متعلق به بانک سپه را اعلام کرد.

دنیای بورس: مرتضی علی‌ا‌کبری در این باره می‌گوید: در صورتی که بانک سپه قصد واگذاری سهام خود در شرکت سرمایه‌گذاری امید را داشته باشد «ومعادن» خریدار آن است. وی تاکید  دارد: ترجیح ما این است که دست‌کم ۵۰ درصد از این سهم را از بانک سپه خریداری کنیم.

علی‌اکبری با اشاره به اینکه «ومعادن» تقاضای خرید «وامید» را به بانک سپه اعلام کرد، گفت: بانک سپه از این تقاضا استقبال کرده و پس از انتشار آگهی مزایده بلوک «وامید» سرمایه‌گذاری معادن و فلزات مشتری بالقوه آن خواهد بود. وی منابع خرید این بلوک را اوراق صکوک اجاره و افزایش سرمایه پیش‌بینی شده در «ومعادن» ذکر کرد.

یک معدنی جدید در بورس

علی‌اکبری همچنین از ورود معدن گوهرزمین به بورس خبر داد. وی با اشاره به جلسه اخیر شرکت در هیات پذیرش بورس گفت: بخشی از سهام این شرکت که در حال حاضر مالکیت آن متعلق به سرمایه‌گذاری معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری غدیر، گل‌گهر و سرمایه‌گذاری امید است به زودی در بورس عرضه خواهد شد. معدن گوهرزمین به اذعان شرکت بزرگ‌ترین معدن کشور با ۶۴۰ میلیون تن ذخیره معدنی است. در حال حاضر این معدن دو خط تولید ۲ میلیون تنی آهن اسفنجی دارد. علی‌ اکبری با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصد خط تولید گندله‌سازی گوهرزمین گفت: این خط طی ۱۰ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

فعالیت‌های جدید «ومعادن‌»

این مقام مسئول همچنین عنوان می‌کند: به تازگی مالکیت «ومعادن» در دو نیروگاه شاهرود و سمنان افزایش یافته است. در شهریورماه امسال بخش هلدینگ انرژی و معادن سهام نیروگاه شاهرود را خرید. وی با اشاره به خرید ۵۱ درصد دیگر از سهام نیروگاه سمنان توسط «ومعادن» گفت: در گذشته ۲۵ درصد از سهام این نیروگاه متعلق به «ومعادن» بود که در حال حاضر به ۷۵ درصد افزایش یافته است. با خرید سهام این نیروگاه‌ها بیش از یک‌هزار میلیارد تومان به دارایی‌های «ومعادن» اضافه شده است.

وی با اشاره به تغییراتی که قرار است «ومعادن» در ۶ ماه آینده در این دو نیروگاه ایجاد کند، اضافه کرد: با این تغییرات ۲۵ مگاوات به ظرفیت هر یک از این نیروگاه‌ها افزوده خواهد شد. میزان برق تولیدی این دو نیروگاه در حال حاضر ۶۵۰‌مگاوات  است که با تغییرات جدید به ۷۰۰ مگاوات خواهد رسید. این در حالی است که یکی دیگر از برنامه‌های شرکت به گفته مدیران تبدیل این دو نیروگاه به نیروگاه سیکل ترکیبی در سه سال آینده است؛ با این تغییر جدید نیروگاه‌ها متحمل هیچ‌گونه هزینه سوختی نشده و ۳۲۰ مگاوات نیز به برق تولیدی آن‌ها اضافه شده و حجم تولید آن‌ها به بیش از یک هزارمگاوات خواهد رسید.