وزیر نفت:

قیمت خوراک پتروشیمی‌ها تغییر می‌‎کند

09:13 - 1400/01/21
وزیر نفت پس از مدت‌ها کوش و قوس اعلام کرد: قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی تغییر می‌کند. پیش‌تر مجلس هم در گزارشی به دولت توصیه کرد در قیمت خوراک بازنگری جدی به عمل آورد.
قیمت خوراک پتروشیمی‌ها تغییر می‌‎کند

دنیای بورس: بیژن زنگنه؛ وزیر نفت در حاشیه گشایش رسمی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران درباره قیمت خوراک پتروشیمی‌ها تاکید کرد: قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی با توجه به تغییرات نرخ ارز تغییر می‌کند. در همین حال زنگنه همچنین عنوان کرد:‌ سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق هستند، اما هیات دولت هنوز با عرضه نفت در بورس موافقت نکرده است.
به نظر می‌رسد در یک تا دو ماه گذشته بورس عرصه فعالیت دلالان بوده و مواد اولیه به تولیدکنندگان اصلی نمی‌رسید چرا که سال گذشته ۲۵۰ هزار تن پت در بورس عرضه شد اما بازار همچنان در تعادل بود. از دید کارشناسان سال جاری نیز همین میزان در بورس عرضه شد اما شاهد یک میلیون تن تقاضا برای این محصول بودیم پس مشخص است این درخواست و تقاضا رانتی است. ناظران تاکید دارند سامانه های موجود نمی‌توانند خیلی دقیق این دلالان و این نوع تقاضا را شناسایی کنند اما با توجه به اینکه سقف رقابت را برداشتیم، انتظار می‌رود قیمت نهایی برای مصرف کننده کاهش یابد.

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در همین رابطه در گزارشی با عنوان دلایل التهابات در بازار پتروشیمی با تاکید بر بازنگری در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها امروز منتشر کرد. مجلس ضمن اشاره به درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت در صورت اصلاح ارز مبنای محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی‌ها، پیشنهاد داد که خوراک این واحدها و محصول‌های عرضه شده در بورس کالا با نرخ ارز بازار ثانویه محاسبه شود.