پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 2 مهر)

بازار آتی از امروز یک‌طرفه شد

09:13 - 1400/01/21
در گزارش پیش‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز،  سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
بازار آتی از امروز یک‌طرفه شد

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  • با توجه به اطلاعیه روز گذشته بورس کالا، از امروز تا اطلاع ثانوی به علت ممنوعیت اخذ موقعیت خرید فزاینده بازار یک طرف است.
  • روز گذشته نرخ دلار در بازار آزاد در برهه‌ای از مرز 15 هزار تومان فراتر رفت اما در ادامه کمی از مواضع خود عقب نشینی کرد و به پایین‌تر از از این مرز رسید.
  • فعالان بازار قائنات از عدم تغییر قیمت در بازار نقدی نسبت به روز گذشته در روز جاری خبر می دهند. براین اساس در آخرین معاملات این بازار هر کیلو زعفران نگین صادراتی در محدوده 16/7 تا 18/2 میلیون تومان معامله شد. قیمت زعفران سرگل ممتاز نیز به 11/2 تا 11/7 میلیون تومان رسیده است.

اطلاعیه های بازار:

وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی زعفران پس از از ابتدای جلسه معاملاتی سه‌شنبه سوم مهرماه با افزایشی 150 هزار تومانی به 505 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

بازار زعفران و ارز داخلی  (دوشنبه 2 مهر):

بازار آتی از امروز یک‌طرفه شد5

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ دوشنبه 2 مهر)

 بازار آتی از امروز یک‌طرفه شد14

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

بازار آتی از امروز یک‌طرفه شد13

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی  و تغییرات رادیکال قیمت در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معاملات در قرارداد محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

بازار آتی از امروز یک‌طرفه شد11

حمایت و مقاومت مهم :

بازار آتی از امروز یک‌طرفه شد3