نمودار تولید 5 ماهه خودروسازان

09:13 - 1400/01/21
نمودار تولید خودروهای دوگانه‌سوز در پنج ماه سال‌جاری نیز نزولی بود.

دنیای اقتصاد: تولید دوگانه‌سوزها در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 28.5 درصدی را نشان می‌دهد. بر این اساس از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه در مجموع در خطوط تولید خودروسازان، ۳۰ هزار و ۱۰۵ دستگاه انواع خودروی دوگانه‌سوز تولید شده است. در شرایطی که در همین مدت در سال گذشته، ۴۲ هزار و ۱۵۴ دستگاه خودرو دوگانه‌سوز به بازار عرضه شد.

با نگاهی به آمار تولید در پنج ماه ابتدای سال‌جاری مشاهده می‌شود که تولید دوگانه‌سوزها در تمامی سایت‌های تولیدی خودروسازان با کاهش همراه بود. به علاوه اینکه تولید دو خودرو دوگانه‌سوز، تندر ۹۰ و تیبا در سایت‌های پارس خودرو و سایپا کاشان، در مرداد ماه سال‌جاری متوقف شد. کاهش تولید تندر ۹۰ در پارس‌خودرو بی‌ارتباط به کاهش فعالیت‌های رنو در ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، نیست.

بر اساس آمارهای رنو، فروش این شرکت در ۸ ماه ابتدایی سال‌جاری میلادی به ایران با افت ۵۰‌درصدی روبه‌‌رو بود. همچنین توقف تولید تیبا دوگانه‌سوز در شرایطی است که براساس آمارهای اعلامی سایپا تلاش می‌کند این خودرو را جایگزین پراید کند.

همچنان تنها سایتی که تولید خودرو دوگانه‌سوز در آن به نسبت سال گذشته روند صعودی داشته، سایت اتومبیل‌سازی فردا، زیر‌مجموعه ایران‌خودرو است. البته باید به این نکته توجه کرد که این سایت در مدت مشابه سال گذشته، هیچ تولیدی در زمینه دوگانه‌سوزها نداشته و تولید آن تنها مربوط به سال‌جاری است.

با این حال روند تولید این سایت در مرداد ماه به نسبت ماه قبل از آن با کاهش همراه بوده است. اتومبیل‌سازی فردا در تیر ماه سال‌جاری، ۹۱۲ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز را به بازار عرضه کرده، در حالی که در مرداد، ۷۰۱ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز روانه بازار کرد.

تولید پژو پارس دوگانه‌سوز در این سایت به نسبت تیر ماه، 23.1 درصد رشد منفی داشت. وضعیت سایر سایت‌های تولید دوگانه‌سوزها در پنج ماه ابتدایی سال‌جاری به قرار زیر است: تولید پژو پارس دوگانه‌سوز در ایران‌خودروی مرکزی از ۴ هزار و ۳۹۷ دستگاه در پنج ماه ابتدای سال ۹۶، در پنج ماه اول امسال به صفر رسیده است.

تولید پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز در سایت خراسان ایران‌خودرو در پنج ماه ابتدایی امسال ۷ هزار و ۶۶۱ دستگاه بوده در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۱۴ هزار و ۹۷۹ دستگاه از این خودرو در سایت خراسان شرکت ایران خودرو تولید شد. در سایت تبریز این خودروساز، سمند دوگانه‌سوز نیز ۱۷ هزار و ۵۴۶ دستگاه تولید شد، در حالی ‌که در مدت مشابه سال‌جاری، تنها ۱۰‌هزار و ۸۲ دستگاه در خطوط تولید این خودروساز در تبریز تکمیل شد.