برآورد سودآوری کاغذ پارس در سال 97 و 98/جدال ارزندگی «چکاپا» با ابهامات موجود

09:12 - 1400/01/21
کاغذ پارس عملکرد فروش شهریورماه خود را روی «کدال» قرار داد. مسیر سودآوری جذابی پیش روی «چکاپا» مشاهده می‌شود. اما یک نکته مبهم در تضاد با سیاست‌های ارزی موجود مشاهده می‌شود که می‌تواند عامل ریسک در شرایط کنونی باشد.
برآورد سودآوری کاغذ پارس در سال 97 و 98/جدال ارزندگی «چکاپا» با ابهامات موجود

دنیای بورس: در گزارش پیشین «دنیای بورس» از چکاپا به انتظار برای جهش سودآوری این شرکت با توجه به رویه صعودی نرخ محصولات اشاره شده بود. این گزارش در تاریخ 2 مرداد و در قیمت 461 تومان ارائه شد و این سهم پس از بازدهی 55 درصد در معاملات امروز در سطح حدود 714 تومان معامله شد. در رابطه با این گزارش نگاه کنید: چرا «چکاپا» صف خرید شد؟

سودآوری سال 97

همان‌طور که در جدول حساسیت سودآوری این شرکت بر اساس میانگین مبلغ ماهانه در نیمه دوم سال مالی این شرکت (از ابتدای خرداد تا پایان آبان) مشاهده شد این شرکت برای سال مالی جاری توانایی ساخت سود 113 تومانی را دارا است.

سودآوری سال 98

در پیشبینی سودآوری سال 98 می‌توان به جهش مبلغ فروش این شرکت در شهریور توجه کرد. بر این اساس اگر بنا باشد میانگین مبلغ فروش این شرکت در سال مالی آینده 36 میلیارد تومان باشد، «چکاپا» توانایی ساخت سود 172 تومانی را دارا است. با توجه به نامشخص بودن رویه هزینه‌‌های شرکت و ابهامات موجود در این خصوص احتمال افت سودآوری این شرکت تا سطح 150 تومان نیز وجود دارد.

در این خصوص رویه تغییرات مواد اولیه شرکت باید مورد توجه قرار گیرد. ماده مستقیم مصرفی این شرکت در سال مالی منتهی به آبان 95 برای تولید 68 هزار تن انوع محصول معادل 49 میلیارد تومان بوده است و در سال مالی منتهی به آبان 96 برای تولید حدود 71 هزار تن انواع محصول کل ماده مصرفی به 51 میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که در نیمه نخست سال مالی جاری (عملکرد 6 ماهه به اردیبهشت 97) این شرکت برای تولید حدود 36 هزار تن انواع محصول معادل 30 میلیارد تومان ماده مستقیم به مصرف رسانده است که رشد حدود 15 درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

تغییرات ماده اولیه این شرکت می‌تواند اثر محسوسی بر سودآوری این شرکت داشته باشد. گرچه مدیران شرکت بعضا به در دسترس بودن و عدم تغییر خاص نرخ خرید مواد اولیه اشاره می‌کردند، جهش ماده مستقیم مصرفی نکته‌ای است که باید مورد توجه تحلیل‌گران قرار گیرد. این موضوع می‌تواند نوسانات قابل توجه سودآوری این شرکت را به دنبال داشته باشد. بر این اساس پیشبینی سود 140 تومانی را نیز می‌توان برای سال مالی منتهی به آبان 98 این شرکت داشت. بر این اساس تا ارائه عملکرد دوره 9 ماهه نمی‌توان اظهار نظر قطعی از سودآوری این شرکت داشت. اگر بنا به رشد ادامه‌دار مبلغ مواد مصرفی باشد در خصوص ارزندگی این سهم تنها بر اساس عملیات کنونی باید تردید کرد. در خصوص راه‌اندازی طرح ساخت ظروف یک‌بار مصرف نیز مطابق با آخرین شفاف‌سازی شرکت همچنان انتظار برای واردات دستگاه‌های مورد نیاز تولید وجود دارد.

ابهام ارزی عملکرد ماهانه کاغذ پارس

یکی از موارد قابل توجهی که در عملکرد شهریور کاغذ پارس وجود دارد جهش نرخ فروش محصولات این شرکت است. بر این اساس به نظر می‌رسد این شرکت از نرخ دلار آزاد برای تسعیر ارز خود استفاده کرده است و این در حالی است که بنا بر اطلاعات موجود تمامی صادرکنندگان ملزم به بازگرداندن ارز خود از طریق سامانه نیما هستند. نرخ دلاری سامانه نیما حدود 8 هزار تومان است. البته مبلغ صادرات این شرکت چندان چشم‌گیر نیست و ممکن است امکان تسعیر ارز بر اساس بازار آزاد وجود داشته باشد. با این حال نمی‌توان جانب احتیاط و فشار دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما را نادیده گرفت. در این خصوص باید سیاست‌های ارزی را در ادامه به دقت دنبال کرد. گرچه در شرایط کنونی مشکلی وجود ندارد اما این موضوع با توجه به حساسیت موضوع درآمد ارزی برای وضعیت کنونی کشور می‌تواند نگران‌کننده باشد.

 

 

.