پیش‌نگر زعفران آتی (یکشنبه یک مهر)

محدودیت‌های جدید پیش روی بازار آتی

09:12 - 1400/01/21
پس از صعود ملموس قیمت زعفران در قرارداهای آتی این محصول در جلسات معاملاتی اخیر و همچنین تداوم صف خرید در هر دو قرارداد ابان و دی، بورس کالا بار دیگر دست به کار وضع محدودیت‌های معاملاتی شد. بر این اساس از روز دوشنبه اخذ موقعیت تعهدی فزاینده خرید تا اطلاع ثانوی ممنوع بوده و در عین حال وجه تضمیین اولیه با جهشی 100 هزار تومانی به 355 هزار تومان در هر قرارداد خواهد رسید.
محدودیت‌های جدید پیش روی بازار آتی

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  • روند افزایش قیمت زعفران در بازار نقدی کماکان ادامه دارد. به گفته معامله‌گران بازار قائنات در آخرین معاملات این بازار هر کیلو زعفران نگین صادراتی در محدوده 16/7 تا 18/2 میلیون تومان معامله شد. قیمت زعفران سرگل ممتاز نیز به 11/2 تا 11/7 میلیون تومان رسیده است.
  • نرخ ارز در بازار آزاد روز گذشته روندی افزایشی را تجربه کرد و در نهایت دلار آمریکا به قیمت 14 هزار و 510 تومان معامله شد. هنوز نرخ قابل اتکایی در معالمات امروز اعلام نشده است.

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس کالا، امکان اخذ موقعیت تعهدی فزاینده خرید از روز دوشنبه تا اطلاع ثانوی وجود ندارد.
  • وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی زعفران پس از از ابتدای جلسه معاملاتی دوشنبه دوم مهرماه با افزایشی 100 هزار تومانی به 355 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
  •  حد نوسان روزانه امروز همانند روز شنبه در قراردادهای آتی زعفران به میزان مثبت و منفی 5 درصد خواهد بود.

بازار زعفران و ارز داخلی  (یکشنبه 1 مهر):

محدودیت‌های جدید پیش روی بازار آتی5

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ یکشنبه 1 مهر)


محدودیت‌های جدید پیش روی بازار آتی9

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

محدودیت‌های جدید پیش روی بازار آتی7

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی  و تغییرات رادیکال قیمت در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معاملات در قرارداد محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

محدودیت‌های جدید پیش روی بازار آتی0

حمایت و مقاومت مهم :

محدودیت‌های جدید پیش روی بازار آتی9