تصویب عرضه نفت خام در بورس انرژی

09:10 - 1400/01/21
مدیرعامل بورس انرژی از تصویب عرضه نفت خام در رینگ صادراتی این بورس از سوی دولت خبر داد؛ مبنای معاملات در این بازار ارزی است اما برای اعلام سازوکار اجرایی باید منتظر ابلاغیه وزارت نفت بود.

فارس: علی حسینی از مصوبه مهم شورای عالی هماهنگی اقتصادی دولت برای عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی خبر داد. براساس مصوبه‌ای که منتشر شده، وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس انرژی به فروش برساند.

حسینی با بیان اینکه برای اعلام سازوکار اجرایی این طرح باید منتظر ابلاغیه آن از سوی وزارت نفت به سازمان بورس و بورس انرژی بود، تصریح کرد: هنوز هیچ یک از گمانه زنی‌ها درخصوص حجم عرضه نفت خام و یا ارز مورد استفاده در بازار قطعی نیست و قدر مسلم آنچه که در بورس نفت معامله خواهد شد شامل نفت خام و فرآورده‌های نفتی خواهد بود.

حسینی با منتفی دانستن معاملات بورس نفت بر اساس ریال ایران مبنای معاملات در این بازار را ارزی عنوان کرد. همچنین مقرر شده روی جزییات این مصوبه در کارگروه‌های ویژه بررسی و کارشناسی صورت گیرد.

ساز و کار قیمت گذاری در بورس نفت به طور رقابتی خواهد بود. هر گونه رقابت معکوس قیمتی در این بازار مردود است و صرفا برای عرضه نفت خام انتظار می‌رود رقابت بر اساس تعیین قیمت پایه و یا تعیین حد مشخصی به منظور مانور اداره امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران برای ارائه تخفیف پایین تر از قیمت پایه وضع شود.