سردرگمی بازار نقدی در آستانه تعطیلات

پیش‌نگر زعفران آتی (سه‌شنبه 27 شهریور)

09:10 - 1400/01/21
در گزارش پیش‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز،  سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران آتی (سه‌شنبه 27 شهریور)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  • از امروز قرارداد آتی بر روی زعفران رشته‌ای درجه یک (پوشال معمولی) را اندازی شده و تا تاریخ 21 آبان این قرارداد فعال خواهد بود. پیش گشایش این قرارداد به مدت 90 دقیقه از ساعت 10 صبح آغاز خواهد شد.
  • در آخرین معاملات روز دوشنبه نرخ از در بازار آزاد باز هم بالا رفت و دلار آمریکا به قیمت 14 هزار و 400 تومان رسید.
  • فعالان بازار قائنات خبر می دهند که در معالات امروز قیمت‌های غیر متعارفی شنیده می‌شود و حجم محصول ارائه شده نیز کمتر از روزهای گذشته است. به این ترتیب انتظار نمی‌رود قیمت مشخصی برای زعفران در روز جاری تعیین شود و پس از تعطیلات باید منتظر تعیین جهت بازار باشیم.

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلایع منتشر شده از سوی بورس کالا، وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی زعفران پس از پایان جلسه معاملاتی ‌شنبه 31 شهریور با افزایشی 5 هزار تومانی به 240 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
  • ثبت سفارس خرید  تا ساعت 10:15 روز جاری فقط برای آن دسته از مشتریانی صورت خواهد گرفت که دارای اخطاریه افزایش وجه تضمین اولیه هستند.

بازار زعفران و ارز داخلی  (سه‌شنبه 27 شهریور):

پیش‌نگر زعفران آتی (سه‌شنبه 27 شهریور)3

تذکر: قیمتهای بازار قائنات مربوط به عصر روز گذشته است.

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ سه‌شنبه 27 شهریور)

پیش‌نگر زعفران آتی (سه‌شنبه 27 شهریور)19

 تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

پیش‌نگر زعفران آتی (سه‌شنبه 27 شهریور)14

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی  و تغییرات رادیکال قیمت در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معاملات در قرارداد محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران آتی (سه‌شنبه 27 شهریور)9

حمایت و مقاومت مهم :

پیش‌نگر زعفران آتی (سه‌شنبه 27 شهریور)17