سایه جنگ تجاری بر بازار نفت

09:09 - 1400/01/21
اخبار مربوط به جنگ تجاری آمریکا و چین بازار نفت را همانند دیگر بازارها دراولین روز معاملاتی این هفته زیر فشار قرار داده اما میزان افت قیمت این محصول تا این لحظه محدود بوده است. افزایش تعداد دکل‌های حفاری نفت در آمریکا نیز کاهش قیمت این محصول تاثیرگذار بود.
سایه جنگ تجاری بر بازار نفت

همانگونه که پیش‌تر عنوان شد، روز گذشته روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی از عزم رئیس جمهور آمریکا برای اعلام رسمی وضع تعرفه وارداتی 10 درصدی بر 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی  در روز سه‌شنبه خبر داد. در این میان خبرگزاری رویتر اعلام کرد که احتمال دارد این تصمیم در روز جاری به اطلاع عموم برسد. با انتشار این اخبار ، نگرانی‌ها در زمینه تاثیرات منفی جنگ تجاری میان دو قدرت بزرگ اقتصادی بر روند رشد اقتصاد جهانی افزایش یافت و همین امر چشم‌انداز تقاضا برای نفت خام را تیره کرد.

علاوه بر موضوع جنگ تجاری، افزایش تعداد دکل‌های حفاری نفت در آمرکا فشار مضاعفی را بر بازار وارد کرد. به گزارش موسسه بیکرهیوز در هفته گذشته تعداد دکل‌های حفاری نفت فعال در این کشور با افزایشی 2 عددی به 749 دکل رسیده است.

هم اکنون قیمت هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه نوامبر با افتی 0/1 درصدی در سطح 78 دلار قرار دارد. نفت خام وست تگزاس در قراردادهای ماه نوامبر با کاهشی 0/08 درصدی به 68/72 دلار رسیده است.