چرا فلزات باز هم ارزان شدند؟

«روی»بدترین عملکرد هفتگی را به ثبت رساند

09:07 - 1400/01/21
این هفته به غیر از مس قیمت دیگر محصولات معاملاتی بازار لندن کاهش یافت و در این میان روی با افت قیمتی بیش از 3 درصد، بدترین عملکرد هفتگی را به ثبت رساند. کاهش ملموس ذخایر مس در رشد محدود قیمت این محصول در هفته اخیر نقش شایانی داشت.
«روی»بدترین عملکرد هفتگی را به ثبت رساند

این هفته شاخص دلار زیر فشار قرار گرفت و با رسیدن به 94/9 واحد در روز جمعه، افت هفتگی به میزان 0/4 درصد را به ثبت رساند. تضعیف دلار آمریکا در برابر ارزهای مطرح جهان کمی از فشار فروش در بازار فلزات را کاهش داد اما در نهایت بازار این محصولات به تبع نگرانی‌ها در زمینه جنگ تجاری آمریکا و چین و احتمال تضعیف روند رشد اقتصادی چین در ادامه سال باز هم عملکردی ضعیف را تجربه کرد.

روز جمعه خبرگزاری بلومرگ در گزارشی به نقل از چهار مقام آگاه اعلام کرد با وجود تلاش خزانه‌داری آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات جاری مین این کشور با چین، ترامپ مصمم است روند اجرای اخذ تعرفه وارداتی بر 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی را آغاز کند. با این وجود به گفته این مقامات اجرای این طرح بدون حمایت وسیع شرکت‌ها و مردم آمریکا با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد و همین امر موجب تاخیر دولت در اعلام فهرست کالاهای مشمول تعرفه شده است. انتشار این خبر بار دیگر فشار بر فازار فلزات را افزایش داد.

در این میان بامداد جمعه اداره آمار ملی چین گزارش‌های اقتصادی مهمی را منتشر کرد. براساس اعلام این نهاد نرخ رشد سالانه تولیدات صنعتی و خرده‌فروشی در ماه آگوست به ترتیب به  6/1 و 9 درصد رسید که هر دو رقم اعلام شده فراتر از پیش‌بینی‌ها بود. با این وجود سرمایه‌گذاری در دارایی‌هاس ثابت با ثبت رشد سالانه 5/3 درصدی ، عملکردی ضعیف‌تر از انتظار فعالان اقتصادی را به ثبت رساند و همین امر چشم انداز رشد اقتضادی چین را تیره کرد و بر بازار فلزات پایه تاثیری منفی گذاشت.

این هفته موجودی انبار تمام محصولات معاملاتی در بازار فلزات لندن روندی کاهشی را تجربه کرد و در این میان افت بیش از 10 درصدی ذخایر مس  به افزایش قیمت این محصول منجر شد.

«روی»بدترین عملکرد هفتگی را به ثبت رساند2

تغییرات قیمت فلزات در روز جمعه و همچنین در هفته اخیر به شرح جدول زیر بوده است:

«روی»بدترین عملکرد هفتگی را به ثبت رساند18