آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد:

بازار نفت در آستانه ورود به دورانی حساس

09:06 - 1400/01/21
آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود هشدار داد که بازار نفت خام در حال ورود به مرحله‌‌ای بسیار حساس است. بر این اساس عدم قطعیت‌های موجود بر سر راه تولید نفت لیبی و ونزوئلا و نامشخص بودن تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه فروش نفت ایران و همچنین بحران ارزی در برخی کشوهای در حال توسعه از جمله عواملی هستند که بازار نفت را با ابهامات بزرگی مواجه خواهند کرد.
بازار نفت در آستانه ورود به دورانی حساس

براساس گزارش آژانس بینالمللی انرژی  انتظار می رود میزان مصرف نفت خام در سه سه ماه آینده از مرز 100 میلیون بشکه در روز عبور و همین امر از افزایش قیمت نفت حمایت کند اما در ادامه میزان تقاضا به تبع جنگ تجاری اقتصادهای بزرگ و بحران‌های ارزی در اقتصادهای نوظهور ممکن است روند نزولی را در پیش گیرد. براین اساس انتظار می‌رود تقاضای جهانی نفت خام در فصل پایانی سال جاری به 100/3 میلیون بشکه در روز برسد اما در فصل ابتدایی سال آینده به 99/3 میلیون بشکه تقلیل یابد.

براساس پیش بینی این نهاد میزان تقاضا برای نفت خام در سال 2018 میلادی رشدی 1/4 میلیون بشکه‌ای در روز را تجربه خواهد کرد. میزان افزایش تقاضا برای سال آینده نیز در سطح 1/5 میلیون بشکه برآورد شده است. بر طبق این گزارش وضعیت عرضه نفت با توجه به شرایط ونزوئلا، ایران و لیبی با ابهامات زیادی روبروست و در این میان بحران‌های ارزی در اقتصادهای نوظهور نیز عامل تهدیدکننده‌ای برای تقاضای این محصول به حساب می‌آید.

در گزار اخیر آژانس میزان تولید نفت ایران در ماه آگوست در سطح 3/63 میلیون بشک در روز برآورد شده که این رقم کاهشی 150 هزار بشکه ای را نسبت به ماه پیش از آن منعکس می کند و پایین ترین سطح تولید ماهانه در 25 ماه اخیر به حساب می‌آید.