طرج کاهش زمستانی تولید تغییر می‌کند؟

تداوم عقبگرد قیمت‌‌ها در بازار فولاد چین

09:06 - 1400/01/21
برای دومین روز متوالی محصولات فولادی در بازار آتی شانگهای روندی نزولی را در پیش گرفته‌ و قیمت این محصولات با افتی ملموس مواجه شده است. احتمال اجرای منعطف برنامه کاهش تولید فولاد در فصل زمستان اصلی‌ترین دلیل سقوط قیمت‌ها از رو گذشته تاکنون به حساب می‌آید.
تداوم عقبگرد قیمت‌‌ها در بازار فولاد چین

همانگونه که روز گذشته عنوان شد، یک مقام آگاه در دولت چین اعلام کرد که وزارت محیط زیست قصد دارد در طرح کاهش زمستانی تولید صنایع آلاینده از جمله فولاد به مقامات استان‌های شمالی این احتیار را بدهد که بر اساس صلاح‌دید خود میزان کاهش تولید کارخانجات را تعیین کنند. این در حالی است که بر اساس پیش‌نویس طرح کاهش زمستانی تولید قرار بود تولیدکنندگان فولاد در استان‌های شمالی سطح تولید خود را در دوره اجرای این طرح به میزان 50 درصد پایین بیاروند. هنوز هیچ مقام رسمی در زمینه تغییر در طرح کاهش زمستانی تولید اظهار نظر نکرده است. انتشار این خبر چشم‌انداز عرضه فولاد را بهبود بخشیده و قیمت‌ها را زیر فشار قرار داده است.

علاوه بر محصولات فولادی، بازار سنگ آهن و زغال کک شو نیز در روز جاری زیر فشار قرار گرفت. سنگ آهن در معالات بورس کالای دالیان یک درصد ارزان شده و زغال کک شو  در این بازار3/8 درصد افت قیمت را به ثبت رسانده است.

در معاملات ظهر امروز بازار آتی شانگهای هر تن نورد گرم فولادی در پرحجم‌ترین قرارداد با کاهشی 14 دلاری در سطح 574 دلار قرار گرفت. میلگرد در سررسید مشابه 21 دلار ارزان شد و به قیمت 584 دلار رسید. (نرخ برابری دلار به یوان چین در روز دو‌شنبه برابر با 6/87 است).