پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 19 شهریور)

09:04 - 1400/01/21
در گزارش پیشن‌نگر اخبار  مهم مرتبط با معاملات آتی  زعفران در بورس کالاها، قیمت این محصول در بازار آزاد و قیمت معاملات گواهی سپرده، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز،  سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف زعفران ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 19 شهریور)

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

امروز بانک مرکزی دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه اقتصادی کشور را ابلاغ کرد. بر اساس دستورالعمل صادر شده گمرک مکلف است پیش از اظهار الکترونیک صادرات در پنجره واحد تجارت فرامرزی نسبت به اخذ سیستمی تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات از صادرکننده اقدام و تاییدیه مربوطه را از بانک مرکزی دریافت کند. صادرکنندگان کالا مکلفند حداکثر ظرف مدت زمانی سه ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی، حداقل 95 درصد ارزش فوب کالای صادر شده را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند و از طریق سامانه جامع تجارت به بانک مرکزی اظهار نمایند. 5 درصد باقی‌مانده به منظور تأمین هزینه‌هایی از قبیل بازاریابی، تبلیغات و دفاتر خارج از کشور و نظایر آن در اختیار صادرکننده خواهد بود. نحوه بازگردانی ارز به چرخه اقتصادی کشور برابر مقررات و سیاست های بانک مرکزی می تواند به یک یا ترکیبی از شکل های زیر صورت گیرد:

  • ‏‏واردات در مقابل صادرات خود یا اشخاص ثالث
  • پرداخت اقساط بدهی ارزی تسهیلات فاینانس، ریفاینانس و یوزانس خود
  • فروش ارز به بانک ها و صرافی‌های مجاز
  • سپرده گذاری ارزی نزد بانک‌ها

اطلاعیه های بازار:

براساس آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس کالا ، وجه تضمین اولیه قراردادهای زعفران پس از اتمام جلسه معالاتی روز سه‌شنبه 20 شهریور با افزایشی 5 هزار تومانی به 230 هزار تومان خواهد رسید.

بازار زعفران و ارز داخلی (دوشنبه 19  شهریور):

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 19 شهریور)13

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌ دوشنبه 19  شهریور)

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 19 شهریور)9

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 19 شهریور)2

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

هشدار: با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی و تغییرات قیمت رادیکال در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معاملات در قرارداد محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 19 شهریور)13

حمایت و مقاومت مهم :

پیش‌نگر زعفران آتی (دوشنبه 19 شهریور)20