بوتادین شدیدترین کاهش قیمت را به ثبت رساند

افت دسته‌جمعی محصولات پتروشیمی در آسیا

09:02 - 1400/01/21
این هفته تقریبا تمام محصولات پتروشیمی در بازارهای وارداتی آسیا با افت قیمت مواجه شدند. در این میان شدیدترین کاهش قیمت در معاملات بوتادین مشاهده شد.
افت دسته‌جمعی محصولات پتروشیمی در آسیا

دنیای بورس- محمد نجفی

اتیلن:  این هفته باز هم شاهد عرضه قابل ملاحظه اتیلن به بازار وارداتی شمال شرق آسیا از سوی  اروپا، خاورمیانه و جنوب شرق آسیا بودیم امری که با ایجاد مزاد عرضه بازار را زیر فشا قرار داد. در عین حال فاصله قیمت پلی‌اتیلن سنگین گرید فیلم با اتیلن باز هم افزایش یافت و به منفی 50 دلار در هر تن رسید. همین امر منجر به کاهش تقاضا برای اتیلن از سوی بخش تولید پلی‌اتیلن سنگین شد.

پروپیلن: با افزایش تقاضا برای پروپیلن از سوی مشتریان ژاپنی در روز جمعه، قیمت این محصول کمی افزایش یافت اما این روند نتوانست افت قیمت روزهای پیشین را جبران کنند. در این میان تقاضا برای پروپیلن در بازار وارداتی چین در سطح مطلوبی نبود.

پی‌وی‌سی: با حذف پی‌وی‌سی از لیست کاهای آمریکایی مشمول پرداخت تعرفه وارداتی از سوی وزارت بازرگانی چین، عرضه این محصول در هفته اخیر روندی صعودی را در شرق آسیا تجربه کرد و به تبع این روند قیمت سیری نزولی را پشت سرگذاشت.

پلی‌اتیلن‌: این هفته بسیاری از انواع پلی‌اتیلن با کاهش قیمت در بازارهای وارداتی آسیا مواجه شدند. در بازار پلی‌اتیلن سبک شاهد فور عرضه بودیم. در این میان پلی‌اتیلن سبک خطی در بازار داخلی چین 100 یوان ارزان شد و همین امر تقاضا را از بازار وارداتی معطوف بازار داخلی این کشور کرد. همچنین افت ارزش یوان در برابر دلار آمریکا،  تقاضا برای انوع پلی‌اتیلن از جمله پلی‌اتیلن سنگین را پایین آورد.

پلی‌پروپیلن: فعالان بازار عنوان می‌کنند که به صورت سنتی نرخ تولید واحدهای پلی‌پروپیلن در ماه سپتامبر افزایش پیدا می‌کند و همین امر می تواند منجر به رشد عرضه این محصول در هفته‌های آتی شود. انتظار برای افزایش عرضه، قیمت پروپیلن را در روزهای اخیر در بازارهای وارداتی آسیا زیر فشار قرار داده است.

بوتادین: شدیدترین افت قیمت در میان محصولات پتروشیمی این هفته به نام بوتادین ثبت شد. حاشیه سود بسیاری از تولیدکنندگان کائوچوی مصنوعی در هفته‌های اخیر کاهش یافته و برخی نیز وارد حاشیه زیان شده‌اند. همین امر تقاضا برای بوتادین را به میزان ملموسی کاهش داده است. در عین حال وفور عرضه نیز بر قیمت این محصول در بازارهای وارداتی فشار مضاعفی را وارد کرده است.

استایرن مونومر: این هفته قیمت استایرن در آمریکا و اروپا روندی نزولی را تجربه کرد و همین روند به بازارهای آسیایی سرایت کرد. در بازار وارداتی اروپا قیمت استایرن این هفته بیش از 2 درصد کاهش یافت و در بازار آمریکا این محصول 1/5 درصد ارزان شد. در عین حال بنزن به عنوان محصول بالادستی استایرن کاهش قیمتی 13 دلاری را در این هفته پشت سرگذاشت که این امر نیز بر افت قیمت استایرن تاثیرگذار بود.

مونواتیلن گلایکول:  تهدید آمریکا بر وضع تعرفه وارداتی بر 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی، جو معاملات بسیاری از محصولات پتروشیمی از جمله MEG را منفی کرد. در پایان هفته قیمت MEG در معاملات آتی بازار هواکسیکان به کف قیمت مجاز روزانه رسید. همین امر قیمت را در بازار داخلی زیر فشار قرارداد. MEG در بازار داخلی چین در روز جمعه 410 یوان پایین آمد و 7775 یوان رسید.

افت دسته‌جمعی محصولات پتروشیمی در آسیا9