گزارش اختصاصی «دنیای بورس» از مجمف فوق‌العاده تولید و صادرات ریشمک

بازه توان « دریشمک » با تابع تحریم‌ها

09:01 - 1400/01/21
افزایش سرمایه 161 درصدی تولید و صادرات ریشمک در مجمع فوق‌العاده به تصویب سهامداران رسید. رییس مجمع البته معتقد است افزایش ظرفیت مشکلی برای مجموعه نیست و تنها باید به فکر فروش محصول با توجه به تحریم‌های احتمالی بود. این در حالی است که مدیرعامل در هنگام گزارش طرح افزایش سرمایه تاکید دارد برای فروش محصول هیچ مشکلی وجود ندارد.

تاریخ مجمع: چهارشنبه 24 مردادماه امسال

درصد حاضرین: 79 درصد

اعضای هیات رئیسه:

آقای نامداری (رئیس مجمع- معاونت مالی سرمایه‌گذاری تدبیر)

آقای باغستانی (ناظر اول)

آقای مهدوی‌پارسا (ناظر دوم)

آقای ترکمانی (دبیر- مدیرعامل)

- مصوب شد سرمایه شرکت از حدود 11.4 میلیارد تومان به 30 میلیارد تومان (معادل 161 درصد) از محل سود انباشته و اندوخته افزایش یابد.

افزایش سرمایه تا قبل از مجمع سالانه به ثبت خواهد رسید.

گزارش هیات مدیره

1- مدیرعامل هدف از افزایش سرمایه را تامین مالی جهت تکمیل طرح انتقال کارخانه و نیز توسعه خط تولید و افزایش ظرفیت از 1600 تن به 3000 تن در سال ذکر کرد. همچنین تامین سرمایه در گردش برای افزایش حداقل دو برابری خرید ریشه شیرین بیان جهت پوشش افزایش ظرفیت مورد نظر از اهداف طرح است. در نهایت جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت و اصلاح ساختار مالی را هم می‌توان یکی از اهداف افزایش سرمایه دانست.

2- خط تولید 1 در محل جدید کارخانه راه‌اندازی شده و در حال بهره‌برداری است. عملیات نصب خط تولید 2 به پایان رسیده و در حال راه‌اندازی است. ماشین‌آلات خط 2 از کارخانه قدیم منتقل و نصب شده است تا پایان مرداد خط 2 به بهره‌برداری می‌رسد.

3- هزینه‌های پرداخت شده تاکنون 37 میلیارد تومان بوده‌است. طرح کارخانه جدید به گونه‌ای طراحی شده که امکان توسعه در آینده هم وجود دارد.

گزارش حسابرس: مطلوب

(بند 5) به سبب انتقال کارخانه به محل جدید، شرکت به مدت 6 ماه از 1/10/1396 تا 31/3/1397 با 50 درصد ظرفیت تولیدی کار خواهد کرد. همچنین تحقق کامل تولید و فروش محصول، منوط به راه‌اندازی ماشین‌آلات در کارخانه جدید و خرید مواد اولیه لازم است.

پرسش و پاسخ

1- براساس چه نرخی دلار را به ریال تبدیل می‌کنید؟

پاسخ: اطلاع‌رسانی در این زمینه در سایت کدال انتشار یافته است و بهتر است سوالات در زمینه افزایش سرمایه باشد.

2- با وجود رقابت در این صنعت آیا امکان افزایش ظرفیت و فروش محصول به راحتی وجود دارد؟

پاسخ: رییس مجمع گفت افزایش ظرفیت مشکلی برای ما نیست و تنها باید به فکر فروش محصول با توجه به تحریم‌های احتمالی باشیم. (البته مدیرعامل در هنگام گزارش طرح افزایش سرمایه تاکید کرد که برای فروش محصول هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.)

3- صادرات توسط خود شرکت یا با واسطه صورت می‌گیرد؟

پاسخ: تولید و صادرات مستقیما توسط خود شرکت و به کشورهای مختلفی صورت می‌گیرد که اجازه دهید جزئیات آن ذکر نشود. مشکل صادراتی نخواهیم داشت مگر مشکلات احتمالی در مبادلات بانکی بین‌المللی که برای آن تمهیداتی داریم. مدیرعامل هم مجددا تاکید کرد هر میزان تولید، مشتری صادراتی دارد.

 4- آیا کاهش صادرات اخیر ناشی از مشکلات تحریم است؟

پاسخ: تحریم‌ها حتما مشکلاتی ایجاد خواهد کرد و تلاش خواهیم کرد تمام محصول تولیدی را به دست مصرف‌کننده برسانیم و وجه آن را هم دریافت کنیم. گرچه درباره تحریم تجربه سال‌های قبل را هم داشتیم که توانستیم فروش را حفظ کنیم. یکی از سهامداران گفت چگونه کاهش فروش 3 ماهه اول سال را به تحریم‌ها ربط داده‌اید در حالی که در این مدت هنوز تحریم‌ها شروع نشده بود.

5- در تامین ریشه شیرین بیان مشکلی نخواهید داشت؟

پاسخ: در اقصی نقاط ایران ریشه به اندازه کافی وجود دارد و علاوه بر آن واردات ریشه هم به داخل کشور صورت می‌گیرد.

6- برای مابقی سود انباشته چه برنامه‌ای دارید؟ آیا قصد خرید بلوک مدیریتی «شیرین دارو» (دشیری) را ندارید؟

پاسخ: رییس مجمع گفت در حال حاضر برنامه‌ای برای سود انباشته و نیز خرید شیرین دارو نداریم. درباره خرید شیرین دارو مدیرعامل گفت برنامه‌ای نداریم و از برنامه سهامدار عمده هم اطلاعی ندارم.

7- درباره کشت مصنوعی شیرین‌بیان توضیح دهید.

پاسخ: با همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، موفق به کشت شیرین بیان شده‌ایم که در صورت موفقیت کامل اقدام به کشت انبوه با راندمان مناسب خواهیم کرد.

حاشیه‌های مجمع

- حضور سهامداران (بویژه حقیقی‌ها) در این مجمع چشمگیر بود.