فروش نفت ایران به هند ادامه می‌یابد؟

17:07 - 1400/01/18
دولت هند به پالایشگاه‌های این کشور اجازه داده به واردات نفت از ایران به کمک نفتکش‌ها و شرکت‌های بیمه ایرانی ادامه دهند. ماه گذشته دولت چین درخواست آمریکا برای تحریم واردات نفت از ایران را رد کرده بود.

تسنیم: به گزارش رویترز یکی از مقام‌های دولتی هند اعلام کرد دهلی نو به پالایشگاه های هندی این مجوز را داده است واردات نفت از ایران را ادامه دهند. در عین حال، کار حمل و نقل محموله‌های نفتی و امور بیمه‌ای با خود ایران خواهد بود، چرا که شرکت‌های هندی نیز همچون غربی‌ها، به دلیل تحریم‌های آمریکا از این کار منع شده‌اند. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که شرکت کشتیرانی هند به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران حق مراوده با تهران را نخواهد داشت.

از دید ناظران این تصمیم به هند کمک می‌کند از گردونه رقابت با چین بر سر واردات نفت از ایران عقب نماند. چین پیش از این کار انتقال محموله‌های نفتی از ایران را به عهده شرکت ملی نفتکش ایران سپرده بود. با این اقدام هند و چین، بعید به نظر می‌رسد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران که از آبان ماه آغاز می‌شود، اثربخش باشند.

ماه گذشته دولت چین درخواست آمریکا برای تحریم واردات نفت از ایران را رد کرد. دولت چین،‌ به عنوان بزرگترین خریدار جهانی نفت و اولین وارد کننده نفت از ایران، قبلا اعلام کرده بود که با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالف است. پکن در ماه جولای خرید نفت از ایران را از میزان 26 درصد به 35 درصد افزایش داده بود. آمریکا در حال مذاکره با کشورهای مختلف جهت مجاب کردن آن‌ها به قطع واردات نفت از ایران تا ماه نوامبر هستند.

در همین رابطه نیز بخوانید: تصمیم ژاپنی‌ها در خصوص خرید نفت از ایران