براساس اعلام مدیریت توسعه بازار مشتقه

بازار آتی سکه تعطیل شد

16:52 - 1400/01/18
پس از آنکه روز گذشته معاملات آتی سکه در بورس کالا لغو شد، امروز مدیریت توسعه بازار مشتقه اعلام کرد با توجه به شرایط بازار نقدی سکه طلا و نوسانات غیرعادی قیمت های نقدی، کلیه کارگزاران باید نسبت به بستن تمام موقعیت های باز مشتریان در قراردادهای این محصول در روز جاری اقدام کنند.
بازار آتی سکه تعطیل شد

در جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی مدیریت توسعه بازار مشتقه آمده است که در راستای حمایت از منافع سرمایه‌گذاران، بر اساس معیارهای بخش الف «ماده الحاقی دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی در شرکت بورس کالای ایران در خصوص شرایط اضطراری» و با استناد به بند 10 بخش ب ماده الحاقی فوق، به اطلاع همه فعالان بازار قراردادهای مشتقه می‌رساند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه کارگزاران ملزم به بستن کلیه موقعیت‌های تعهدی باز مشتریان خود بر اساس آخرین قیمت تسویه در تمامی نمادهای معاملاتی قراردادهای آتی سکه طلای بهار آزادی هستند.  در اجرای تصمیم فوق کارگزاران باید  از ساعت 11 الی 12 امروز اقدام‌های لازم جهت بستن تمامی موقعیت‌های تعهدی باز مشتریان خود بر اساس آخرین قیمت‌های تسویه هریک از نمادها را معمول کنند.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا در توضیح این موضع اعلام کرد این تصمیم با توجه به شرایط بازار نقدی سکه طلا و نوسان‌های غیر عادی قیمت‌های نقدی و در حمایت از منافع سرمایه گذاران بازار مشتقه اتخاذ شده است.

به گفته ناصرپور تغییر اولویت‌های بورس کالا در حوزه بازار مشتقه به سمت محصول‌های کشاورزی پس از موفقیت بازار آتی زعفران صورت گرفته است و با توجه به اینکه تاکنون بیش از 2.2 میلیون قرارداد در بازار آتی زعفران مورد معامله قرار گرفته سیاست موفق بورس کالا در تغییر مسیر قراردادهای آتی به سمت محصولات کشاورزی باعث اتخاذ این تصمیم شد.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا همچنین با اشاره به مطالبه فعالان بازار در این خصوص گفت: این اقدام پاسخ مناسبی به فعالان بازار است و برنامه های بعدی بورس برای گسترش قرارداد آتی روی محصولاتی است که عمده تولید آنها صادراتی است و کشف قیمت مناسب آنها در بورس به ارتقای شفافیت بازار صادراتی می انجامد.

وی ادامه داد: این اقدام علاوه بر کمک به برندسازی محصولات مذکور هزینه های مبادله این محصولات را برای مشتریان خارجی کاهش می دهد.

ناصرپور در پایان تاکید کرد شروع مجدد معاملات آتی سکه طلا با رویکرد افزایش عمق بازار و حضور نهادهای مالی و بازار گردان ها همزمان با گسترش دارایی های پایه جدید مانند طلای آبشده و برخی محصوولات صنعتی صادرات محور صورت خواهد پذیرفت که در زمان مقتضی به اطلاع بازار رسانده خواهد شد.