هند خرید نفت ایران را متوقف می‌کند؟

16:37 - 1400/01/18
دولت هند خرید نفت از ایران را به طور کامل متوقف نمی‌کند و استراتژی خود در خصوص خرید نفت از تهران را پس از دیدار با مقام‌های ارشد آمریکایی در هفته آینده نهایی می‌کند.

ایبنا: به گزارش رویترز،  قرار است روز ۶ سپتامبر، وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا با همتایان هندی خود دیدار و گفت‌وگو کنند. یک مقام هندی مطلع از سیاست خرید نفت هند که نخواست نامش فاش شود گفت: قطعا ما قصد نداریم خرید نفت از ایران را به صفر برسانیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست خرید نفت هند از ایران پس از مذاکره ۲ هفته آینده با مقام‌های آمریکایی روشن می‌شود؟ گفت: بله. این بالاترین سطح دیداری است که ما با آمریکا خواهیم داشت.

آمریکا از تمام کشورهای جهان درخواست کرده خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. هند، مهمترین مشتری نفت ایران پس از چین، تاکنون تصمیمی در مورد میزان کاهش خرید نفت از ایران اتخاذ نکرده و همچنان به دنبال معاف شدن از تحریم‌های آمریکاست. هند قبلا از پالایشگاه‌هایش خواسته بود خود را برای کاهش شدید خرید نفت از تهران از ماه نوامبر آماده کنند.

دهلی نو تاکنون تعهد خود نسبت به تبعیت کامل از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را اعلام نکرده، اما آماده است تا برای حذف نشدن از سیستم مالی آمریکا خرید نفت از تهران را کاهش دهد.

در جریان دور قبلی تحریم‌ها، هند یکی از معدود کشورهایی بود که خرید نفت از ایران را ادامه داد، هرچند که به دلیل تحریم‌های کشتیرانی، بیمه و بانکی ناگزیر به کاهش خرید نفت از این کشور شد.