سقف و کف احتمالی طلا در روز چهارشنبه

16:31 - 1400/01/18
در آستانه انتشار گزارش رشد اقتصادی آمریکا، بازار طلا روندی مبهم را تجربه می‌کند به گونه‌ای که قیمت در معاملات آتی روندی نزولی را در پیش گرفته اما در بازار نقدی این محصول افزایش قیمت محدودی را پشت سرگذاشته است.
سقف و کف احتمالی طلا در روز چهارشنبه

دنیای بورس- محمد نجفی

ساعت 17:00 به وقت تهران قرار است گزارش تولید ناخالص داخلی آمریکا در فصل  دوم سال منتشر شود. نتیجه این گزارش می‌تواند بازار ارز را دستخوش تغییرات رادیکالی کند و از این طریق بر بازار فلزات قیمتی نیز تاثیر شایانی بگذارد. به همین دلیل در آستانه انتشار این گزارش گروهی از معامله‌گران تکنیکال در حال بستن موقعیت های معاملاتی و خروج از بازار هستند تا از ریسک نوسان قیمت عصر امروز در امان باشند. همین امر روندی مبهم را بر معاملات حاکم کرده است.

هم اکنون هر اونس طلا در قرارداد ماه دسامبر بازارکامکس با رشدی افتی 5 دلاری به 1208/5 دلار رسیده و این محصول در بازار نقدی یک دلار گران  شده و در قیمت 1202/6 دلار معامله می شود.

پیش بینی چهاشنبه‌ (چهارچوب زمانی روزانه در بازار نقدی)

دیروز گفته شد که احتمال تثبیت قیمت در بازه 1204(میانگین 5 روزه) و مقاومت 1209 دلار بالاست. با وجود افت قیمت، در نهایت این سناریو محقق شد و طلا معاملات را در سطوح بالاتر از 1204 دلار به پایان برد.

سیگنال‌های صعودی: قیمت در سطوح بالاتر از میانگین های موزون نمایی 5 روزه (1202 دلار) و 13 روزه (1199 دلار) قرار گرفته البته هنوز بالای میانگین 5 روزه تثبیت نشده است. میانگین 5 روزه کماکان بالای میانگین 13 روزه قرار دارد. هیستوگرام MACD همانند روز گذشته بالاتر از خط سیگنال بوده و در حال حرکت به سمت صفر است.

سیگنال های نزولی: نمودار شاخص قدرت نسبی (RSI ) امروز نیز روندی ساکن را تجربه می‌کند. قیمت در سطوح پایین تر از میانگین موزون نمایی 62 روزه (1226 دلار) تثبیت شده است.

سیگنال تایید:  واگرایی در نمودارهای RSI و MACD دیده نمی شود بنابراین تاییدی در مورد احتمال تغییر مسیر کلی بازار به سمت پایین نیست.

حمایت‌های پیش‌رو: محدوده محمایتی مهمی در سطخ 1200 تا 1202 دلار دیده می‌شود. در صورت شکسته شدن این سطح، حمایت بعدی در سطح 1196 دلار واقع شده است.

مقاومت های پیش رو: در صورت صعود قیمت، ابتدا مقاومت 1209 دلار پیش روی طلا قرار داد و سپس مقاومت مهمی در سطح 1213 دلار به چشم می خورد. سناریوی خوش بینانه صعود قیمت تا مقاومت  1217 دلار است.

نتیجه‌گیری:  در صورت تثبیت قیمت در سطوح بالاتر از میانگین 5 روزه، احتمال افزایش بیش از پیش قیمت وجود دارد اما اگر این سناریو اتفاق نیافتد، ریسک شکست مرز روانی 1200 دلار به شدت افزایش می‌یابد.

.