چشم‌انداز قیمت طلا در روز سه‌شنبه

16:22 - 1400/01/18
پس از افت ملموس شاخص دلار در روز دوشنبه، این نماگر در روز جاری پا به محدوده مثبت گذاشت و همین امر معاملات طلا را در بازار نقدی زیر فشار قرار داد. هنوز در چشم‌انداز صعودی این روزهای بازار خللی وارد نشده اما احتمال تثبیت قیمت این محصول در سطوح کنونی وجود دارد.
چشم‌انداز قیمت طلا در روز سه‌شنبه

دنیای بورس- محمد نجفی

شاخص دلار روز دوشنبه با افتی 0/28 درصدی مواجه شد و همین امر تاثیر مثبتی بر بازار طلا داشت. امروز خبر رسید که آمریکا و مکزیک بر سر بازنگری در پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی به توافق رسیده‌اند. انتشار این خبر از فضای ملتهب حاکم بر معمالات دلار آمریکا کاست. در عین حال شناسایی سود در جفت ارزهای اصلی پس از تحرکات روز گذشته نیز در بهبود شاخص دلار آمریکا نقش شایانی داشت. با ورود شاخص دلار به محدوده مثبت، قیمت طلا افتی محدود را تجربه کرد.

در تقویم اقتصادی امروز به غیر از شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان آمریکا در ماه اگوست، گزارش تاثیرگذار دیگری به چشم نمی‌خورد. گزارش مذکور که قرار است عصر امروز منتشر شود  بر بازار ارز تاثیرگذار خواهد بود و از این کانال قیمت طلا را متاثر خواهد کرد.

هم اکنون هر اونس طلا در قرارداد ماه دسامبر بازارکامکس با رشدی 540 سنتی به 1216/4 دلار رسیده و این محصول در بازار نقدی یک دلار ارزان شده و در قیمت 1210دلار معامله می شود.

پیش بینی سه‌شنبه‌ (چهارچوب زمانی روزانه در بازار نقدی)

مطابق با پیش‌بینی روز گذشته، قیمت طلا توانست روندی صعودی تجربه کند اما میزان افزایش قیمت این محصول چندان ملموس نبود. امروز نیز با وجود رشد شاخص دلار، نوسان قیمت طلا محدود بوده است.

سیگنال‌های صعودی: قیمت در سطوح بالاتر از میانگین های موزون نمایی 5 روزه (1204 دلار) و 13 روزه (1200 دلار) تثبیت شده است. میانگین 5 روزه کماکان بالای میانگین 13 روزه قرار دارد. هیستوگرام MACD همانند روز گذشته بالاتر از خط سیگنال بوده و در حال حرکت به سمت صفر است.

سیگنال های نزولی: نمودار شاخص قدرت نسبی (RSI ) روندی ساکن را تجربه می‌کند. قیمت در سطوح پایین تر از میانگین موزون نمایی 62 روزه (1227 دلار) تثبیت شده است.

سیگنال تایید:  واگرایی در نمودارهای RSI و MACD دیده نمی شود بنابراین تاییدی در مورد احتمال تغییر مسیر کلی بازار به سمت پایین نیست.

حمایت‌های پیش‌رو: پس از حمایت 1209 دلار،  حمایت مهمی در سطح میانگین 5 روزه (1204) دلار قرار دارد. محدوده حمایتی مهمی نیز  در سطح 1200 تا 1024 دلار به چشم می خورد.

مقاومت های پیش رو: در صورت صعود قیمت، مقاومت مهمی در سطح 1213 دلار به چشم می خورد. مقاومت بعدی در سطح 1217 دلار واقع شده است.

نتیجه‌گیری:  میانگین 5 روزه کماکان بالاتر از میانگین 13 روزه است و همین امر چشم انداز مثبتی را برای طلا رقم می‌زند. این سناریو در صورت باقی ماندن قیمت در سطوح بالاتر از میانگین 5 روزه معتبر است. در عین حال احتمال تثبیت قیمت در بازه میانگین 5 روزه  و مقاومت 1209 دلار بالاست.