پالس منفی شورای رقابت به بازار خودرو

16:10 - 1400/01/18
هفته گذشته رییس شورای رقابت از احتمال بازنگری و افزایش قیمت خودروهای داخلی از سوی این شورا خبر داد. اعلام این خبر از سوی رئیس شورای رقابت در یک برنامه خبری در شرایطی اتفاق افتاد که بیش از سه ماه از نوسان‌های قیمتی بازار خودرو می‌گذرد و این شورا به‌عنوان نهاد تاثیرگذار در قیمت‌گذاری محصول‌های زیر ۴۵ میلیون تومانی، در این ارتباط سکوت اختیار کرده است.

دنیای اقتصاد: شورای رقابت در خردادماه امسال طبق رویه‌ای معمول با افزایش 7.2 درصدی قیمت محصول‌های زیر ۴۵ میلیون تومانی موافقت کرد و هم‌اکنون نیز قیمت‌گذاری محصول‌های داخلی در شرکت‌های خودروساز بر مبنای مصوبه شورا صورت می‌گیرد.

اما بعد از قیمت‌گذاری قانونی شورای رقابت، بازار همزمان با لغو تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز ملتهب و قیمت‌ها به سرعت روند صعودی به خود گرفت. با این حال این شورا هیچ واکنشی نسبت به اتفاق‌های بازار از خود نشان نداد تا اینکه سه‌شنبه هفته گذشته رضا شیوا؛ رئیس شورای رقابت آن هم در برنامه خبری سیما از احتمال بازنگری و افزایش قیمت خودرو خبر داد که این اظهارنظر بر شدت التهاب بازار افزود.

همان‌طور که اشاره شد، بازار خودرو روزهای ملتهبی را می‌گذارند و هر پالسی، چه مثبت وچه منفی، روی قیمت‌های بازار تاثیر می‌گذارد.  نخستین پالس منفی اظهارات وی را می‌توان در افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان بازار مشاهده کرد.

براساس گزارشی که خبرگزاری تسنیم از بازار خودرو ارائه کرد، قیمت پراید ۱۱۱ به ۳۸ میلیون، پژو ۴۰۵ به ۵۶ و سمندLX به ۶۰ میلیون تومان رسیده است. این افزایش قیمت‌ها در بازار را نمی‌توان بی‌ارتباط به صحبت‌های رییس شورای رقابت دانست.

اظهارنظر شیوا با واکنش‌هایی نیز روبه‌رو بود؛ در این ارتباط رضا علیزاده؛ نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس در گفت‌و‌گو با ایسنا به انتقاد از این اقدام پرداخت. وی گفته شورای رقابت نباید از تصمیم‌های آینده‌ای که برای خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان خواهد گرفت، به عوامل حاشیه‌ساز بازار پیش‌آگاهی دهد.

این نماینده مجلس معتقد است شورای رقابت به جای پیش‌آگاهی یا به‌عبارت بهتر چراغ سبز به دلالان بازار خودرو باید پس از تصمیم‌گیری و به اجرا درآوردن مصوبه‌ها اعلام شود؛ نه اینکه قبل از هر گونه تصمیم‌گیری خبر از افزایش قیمت در آینده نزدیک دهد.