پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (یکشنبه 4 شهریور)

16:04 - 1400/01/18
در گزارش پیش‌نگر به صورت روزانه اخبار و اطلاعیه‌های  مهم مرتبط با معاملات آتی سکه طلا و زعفران در بورس کالاها، قیمت طلا و ارز در بازار داخلی و جهانی، سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، تحلیل موقعیتهای تعهدی باز، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایتها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف بازار آتی ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (یکشنبه 4 شهریور)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران اعلام کرد از روز دوشنبه هزینه‌ نگهداری سکه تمام بهار آزادی طرح امام در تمامی خزانه‌های مورد پذیرش بورس کالای ایران مبلغ ۲۰ تومان به ازای هر قطعه سکه به صورت روزانه خواهد بود.

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس کالا، وجه تضمین اولیه معاملات آتی سکه پس از اتمام جلسه معاملاتی دوشنبه پنجم شهریور با افزایشی 100 هزار تومانی به 10 میلیون و 350 هزار تومان خواهد رسید.
  • از روز سه‌شنبه کارمزد معاملات هر قرارداد زعفران به 300 تومان افزایش خواهد یافت. همچنین کارمزد تسویه و تحویل به 700 تومان خواهد رسید.
  • قرار است قرارداد آتی دی ماه زعفران از روز سه‌شنبه ششم شهریور را اندازی شود. این قرارداد تا 24 دی ماه قابل معامله خواهد بود.

بازار ارزو طلای داخلی  جهانی (‌شنبه 4 شهریور):

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (یکشنبه 4 شهریور)0

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌شنبه 4 شهریور)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (یکشنبه 4 شهریور)9

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار دو جلسه اخیر معاملاتی هر قرارداد)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (یکشنبه 4 شهریور)18

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معالات در قراردادهای سکه بسیار محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (یکشنبه 4 شهریور)14

حمایت و مقاومت مهم :

 پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (یکشنبه 4 شهریور)2

توضیح: با توجه به کاهش محدودیت نوسان روزانه به سطح 2 درصد، برخی از سطوح اعلام شده در خارج از بازه روزانه قرار می‌گیرند و در جلسات روزهای آتی ممکن است در مسیر قیمت واقع شوند.