پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (شنبه 3 شهریور)

15:52 - 1400/01/18
در گزارش پیش‌نگر به صورت روزانه اخبار و اطلاعیه‌های مهم مرتبط با معاملات آتی سکه طلا و زعفران در بورس کالاها، قیمت طلا و ارز در بازار داخلی و جهانی، سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، تحلیل موقعیت‌های تعهدی باز، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایت‌ها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف بازار آتی ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (شنبه 3 شهریور)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  • با افت ملموس شاخص دلار در پایان هفته، قیمت طلا در بازارهای جهانی بار دیگر به سطوح بالاتر از 1200 دلار بازگشت. در پایان معاملات روز جمعه هر اونس طلا در بازار کامکس با رشدی نزدیک به 20 دلار به قیمت 1213 دلار رسید و این محصول در بازار نقدی به همین میزان گران شد و در سطح 1205 دلار قرار گرفت.
  • محمد رضا تابش از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس طرح ارائه شده از سوی برخی نمایندگان موسوم به طرح ممنوعیت تحویل سکه‌های پیش فروش شده را مهلک دانست و اعلام کرد حتی اگر این طرح قرار باشد به قانون تبدیل شود زمان زیادی به طول خواهد انجامید و تصویب آن به عمر مجلس فعلی نمی‌رسد.
  • بانک مرکزی اعلام کرد میانگین وزنی نرخ خرید و فروش اسعار مورد معامله در شبکه صرافی های مجاز در روزهای کاری بر اساس آمار و اطلاعات معاملات قطعی انجام شده توسط صرافی‌های مجاز محاسبه می‌شود. این میانگین از ساعت ۸ تا ۱۸ بصورت ساعتی و روزانه در پایگاه اینترنتی www.sanarate.ir اعلام خواهد شد. 

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس کالا، وجه تضمین اولیه معاملات آتی سکه پس از اتمام جلسه معاملاتی یکشنبه چهارم شهریور با افزایشی 100 هزار تومانی به 10 میلیون و 250 هزار تومان خواهد رسید.

 

بازار ارزو طلای داخلی  جهانی (‌شنبه 3 شهریور):

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (شنبه 3 شهریور)17

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (‌شنبه 3 شهریور)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (شنبه 3 شهریور)5

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (شنبه 3 شهریور)10

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معالات در قراردادهای سکه بسیار محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (شنبه 3 شهریور)6

حمایت و مقاومت مهم :

 پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (شنبه 3 شهریور)19

توضیح: با توجه به کاهش محدودیت نوسان روزانه به سطح 2 درصد، برخی از سطوح اعلام شده در خارج از بازه روزانه قرار می‌گیرند و در جلسات روزهای آتی ممکن است در مسیر قیمت واقع شوند.