پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (سه‌شنبه 30 مرداد)

15:01 - 1400/01/18
در گزارش پیش‌نگر به صورت روزانه اخبار و اطلاعیه‌های مهم مرتبط با معاملات آتی سکه طلا و زعفران در بورس کالاها، قیمت طلا و ارز در بازار داخلی و جهانی، سقف و کف قیمت‌های آتی در معاملات روزانه، تحلیل موقعیتهای تعهدی باز، فعالیت حقیقی و حقوقی و حمایتها و مقاومت های مهم در سررسیدهای مختلف بازار آتی ارائه می شود.
پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (سه‌شنبه 30 مرداد)

دنیای بورس- محمد نجفی

اخبار کلان تاثیرگذار بر بازار:

  • در پی افت ملموس شاخص دلار، رونق نسبی به معاملات طلا در بازار جهانی بازگشته به گونه‌ای که این محصول در بازار نقدی با افزایشی 3 دلاری به 1294 دلار در هر اونس رسیده و در معاملات آتی کامکس نیز توانسته با رشدی 6 دلاری به مرز روانی 1200 دلار دست یابد.
  • غلامرضا مصباح مقدم، از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با دفاع از حذف نرخ دلار از سامانه سنا این اقدام را در راستای تکالیف برنامه ششم توسعه ارزیابی کرد.

اطلاعیه های بازار:

  • بر طبق جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس کالا، وجه تضمین اولیه معاملات آتی سکه پس از اتمام جلسه معاملاتی پنج‌شنبه یکم شهریور با افزایشی 100 هزار تومانی به 10 میلیون و 150 هزار تومان خواهد رسید.
  • امروز 30 مرداد ثبت سفارش خرید  تا ساعت 12:45 دقیقه فقط برای مشتریان دارای اخطاریه افزایش وجه تضمین اولیه و فقط به تعداد مورد نیاز برای بستن موقعیت‌هایی که تعهدات آن‌ها ایفا شده امکان‌پذیر است.

 

بازار ارزو طلای داخلی  جهانی (سه‌شنبه 30 مرداد):

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (سه‌شنبه 30 مرداد)11

قیمت تسویه روز گذشته و بازه مجاز قیمت امروز (سه‌شنبه 30 مرداد)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (سه‌شنبه 30 مرداد)17

تحلیل موقعیت تعهدی بازار (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (سه‌شنبه 30 مرداد)18

موقعیت تعهدی باز نشان دهنده چیست؟

موقعیت تعهدی بازار نشان دهنده مجموع قراردادهای آتی است که هنوز تسویه نشده اند. به عبارتی موقعیت‌هایی هستند که از سوی معامله‌گران بسته نشده یا به مرحله تسویه فیزیکی نرسیده اند.

راهنما: افزایش موقعیت باز در روند صعودی یا نزولی، هشدار بر ادامه روند صادر می‌کند. کاهش موقعیت باز در روندها نشان دهنده احتمال تضعیف روند و بازگشت است. همراهی  داده های مربوط به تغییرات حجم با موقعیت باز به عنوان سیگنال تایید محسوب می‌شود.

با توجه به وضعیت کنونی معاملات و صف نشینی در بسیاری از قراردادها، تغییرات موقعیت های باز  و حجم معالات در قراردادهای سکه بسیار محدود است و بنابراین نمی توان سیگنال قوی از این ناحیه دریافت کرد.

 

خرید و فروش حقیقی- حقوقی (با توجه به آمار آخرین معاملات)

پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (سه‌شنبه 30 مرداد)15

حمایت و مقاومت مهم :

 پیش‌نگر زعفران و سکه آتی (سه‌شنبه 30 مرداد)20

توضیح: با توجه به کاهش محدودیت نوسان روزانه به سطح 2 درصد، برخی از سطوح اعلام شده در خارج از بازه روزانه قرار می‌گیرند و در جلسات روزهای آتی ممکن است در مسیر قیمت واقع شوند.