همزمان با گام‌های جدید آمریکا علیه ایران مطرح شد

روایت المانیتور از دیدار لغو شده روحانی و ترامپ

14:38 - 1400/01/18
تارنمای «المانیتور» در گزارشی نوشت ترامپ با اظهارات خصمانه‌ خود علیه ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، شانس دیدارش را با روحانی در حاشیه این اجلاس از بین برد، چون روحانی و ترامپ قصد داشتند در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کنند.
روایت المانیتور از دیدار لغو شده روحانی و ترامپ

باشگاه خبرنگاران جوان: تارنمای المانیتور در گزارشی مدعی شد قرار بود نخستین دیدار روحانی و ترامپ سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) در هتل محل اقامت رئیس‌جمهور ایران در نیویورک و چند ساعت پس از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود. درخواست برگزاری این دیدار نخستین بار از سوی واشنگتن مطرح شده بود.

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا از طریق همتایان فرانسوی خود، از امانوئل مکرون؛ رئیس‌جمهور فرانسه خواسته بودند که پیام ترامپ را به روحانی - که سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یک روز پس از سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در این اجلاس بود- برساند.

طبق گفته یک دیپلمات آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، طرف‌های فرانسوی به سختی توانستند بین روحانی و مکرون تماس برقرار کنند. دسترسی به روحانی دشوار بود، زیرا او در آن زمان در یک نشست طولانی‌مدت حضور داشت. در نهایت پس از تلاش‌های فراوان روسای‌جمهور ایران و فرانسه در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

محتوای دقیق این گفت‌وگوی تلفنی همچنان به‌صورت یک سوال باقی‌مانده است. یکی از مقامات فرانسوی در این باره گفت: کاخ الیزه درباره دیدارها و گفت‌وگوهای خصوصی رئیس‌جمهور اظهارنظر نمی‌کند.» نگارنده مطلب در ادامه مدعی شده است: اما ایرانی‌ها به تازگی کمی از جزئیات این رویدادها را فاش کرده‌اند. برای مثال، رئیس کارکنان دفتر ریاست‌جمهوری ایران اعلام کرد ایران تاکنون ۸ بار درخواست آمریکا را برای دیدار روسای‌جمهور دو کشور رد کرده است.

نگارنده مطلب در ادامه مدعی شده است: پس از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در نوزدهم سپتامبر [که رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی خصمانه و با توهین به ملت ایران ادعاهای بی‌اساس زیادی را علیه تهران مطرح کرد] و زمانی که او سالن اجلاس را ترک می‌کرد یکی از مقامات ایرانی درحالی‌که سرش را به نشانه تاسف تکان می‌داد، گفت: [ترامپ] همه چیز را خراب کرد.

پس از آن بود که ایرانی‌ها به سختی می‌توانستند حرف‌های ترامپ را جدی بگیرند. یکی از مقامات ارشد ایران که خواست نامش فاش نشود این هفته در گفت‌وگو با المانیتور اظهار کرد: این یک برنامه تلویزیونی نیست که ما در مقابل دوربین نمایش اجرا کنیم، با یکدیگر دست بدهیم و پس از آن با بی‌پروایی درباره آینده ریسک کنیم.

در ادامه گزارش المانیتور همچنین به بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره پیشنهاد ترامپ برای مذاکره اشاره شده است که فرمودند: البته آنها در این موضوع براساس یک بازی و روش پیش پا افتاده و بی‌ارزش سیاسی عمل می‌کنند؛ یک نفر می‌گوید بدون پیش‌شرط، نفر دیگر پیش شرط می‌گذارد؛ جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.

گزارش المانیتور می‌افزاید پس از حدود ۴۰ سال، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کانال بی‌سابقه‌ای را برای گفت‌وگوی مستقیم و رودرروی مقامات ایران و آمریکا ایجاد کرده بود، اما دولت ترامپ این شانس را از بین برد. هم کارشناسان ایرانی و هم کارشناسان آمریکایی در این باره هم‌عقیده هستند.

در بخش دیگری از این گزارش نیز آمده است: پیش از مطرح شدن درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی، مقامات آمریکایی و ایرانی در دو نشست‌ مشترک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل حضور داشتند. این دو رویداد فرصت‌ خوبی برای فراهم کردن زمینه دیدار ترامپ و روحانی محسوب می‌شد.

نشست نخست در کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر (خارجه) بود و در نشست دوم نیز در کمیسیون مشابهی، محمدجواد ظریف؛ وزیر امورخارجه ایران با رکس تیلرسون؛ همتای آمریکایی‌اش (در آن زمان) برای نخستین بار دیدار کرد. این درحالی است که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در ماه مه سال‌جاری میلادی، شانس استفاده از این وسیله (کمیسیون مشترک برجام) برای زمینه‌چینی احتمالی دیدار روسای‌جمهور ایران و آمریکا را از بین برد.

نگارنده مطلب همچنین با اشاره به وضع دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران، می‌افزاید دولت روحانی اطمینان دارد که می‌تواند از طریق همکاری با جامعه بین‌الملل و با رعایت اصول و قوانین سازمان ملل متحد، از پس تحریم‌ها و سیاست‌های خصمانه آمریکا بربیاید. درحال‌حاضر موضع مقامات ایرانی ایستادگی در برابر سیاست‌های ترامپ است.

این گزارش می‌افزاید مردم ایران نیز درباره چشم‌انداز مذاکره با آمریکا نظر مساعدی ندارند. یکی از رزمندگان [دوران دفاع مقدس] در این باره به المانیتور گفت: پیشنهاد ترامپ برای مذاکره بدون هیچ پیش‌شرطی با مقامات ایران، آن هم پس از خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، من را یاد صدام (دیکتاتور سرنگون شده عراق) می‌اندازد که پس از اشغال بخش‌هایی از ایران درخواست نشستن بر سر یک میز و مذاکره را مطرح کرد.

در ادامه این گزارش نیز به نقل از یک بانوی ایرانی و مادر دو پسر ۸ و ۱۴ ساله آمده است: ما به روحانی و تیمش رای دادیم، زیرا آنها به تمایل به گفت‌وگو و دیپلماسی شهرت دارند. درست است که درباره آینده فرزندانم نگران هستم، اما حرف‌های ترامپ را باور نمی‌کنم. در بخش دیگری از این گزارش نیز آمده است: ماه آینده روحانی و ترامپ در یک روز در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد. تاکنون هیچ گزارشی درباره احتمال دیدار این دو نفر منتشر نشده است.

با این حال، کیم‌جونگ‌اون؛ رهبر کره‌شمالی، ممکن است برای نخستین بار در این اجلاس حاضر شود. نگارنده سپس مدعی شده است در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد احتمال دیدار بین مقامات ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل وجود خواهد داشت، به‌ویژه آنکه تمام توجه‌ها به سمت دیگری (حضور کیم‌جونگ‌اون در این اجلاس) معطوف خواهد بود.

 در همین رابطه نیز بخوانید:

گام جدید آمریکا علیه ایران

5 دلیل مخالفت‌های جهانی علیه ایران

چرایی مقام‌بودن ایران در برابر تحریم‌ها

قیام رسانه‌ها علیه ترامپ/ (تیتر دو روزنامه ایران)

نمایش ترامپ علیه ایران/ امیر علی ابوالفتح