الزامی‌بودن ثبت اطلاعات سهامداران در سامانه سجام

14:29 - 1400/01/18
ثبت اطلاعات در سامانه سجام برای سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی الزامی شد. سجام یکی از سامانه‌های زیر ساختی در بازار سرمایه کشور است که خدمات بسیاری را پیش‌روی سهامداران قرار می‌دهد.
الزامی‌بودن ثبت اطلاعات سهامداران در سامانه سجام

 دنیای بورس: سجام یکی از سامانه‌های زیر ساختی در بازار سرمایه کشور است که می‌تواند بسیاری از خدمات مورد نیاز سهامداران را به راحتی در اختیار آن‌ها قرار دهد. حضور سهامداران به صورت الکترونیکی در مجامع، دریافت سود سهام از سپرده گذاری و اطلاع از سودهای قابل دریافت آنها از ناشرین از جمله خدماتی است که سرمایه گذاران در آینده می توانند با سجامی شدن دریافت کنند.

روح‌اله میرصانعی؛ دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با تاکید اینکه ثبت اطلاعات در سامانه سجام برای سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی الزامی است، گفت: پس از گذشت ۶ ماه هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بدون ثبت و تایید اطلاعات در این سامانه به نشانی sejam.seba.ir ، در بازار سرمایه خدماتی از قبیل خرید و فروش اوراق بهادار و صدور و ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را دریافت کند.

مراحل ثبت نام: ثبت نام در سامانه سجام دو مرحله دارد؛ در مرحله اول سرمایه گذار اطلاعات مورد تقاضا در سامانه را تکمیل و این اطلاعات از طریق مراجع ذیصلاح راستی آزمایی می شود. پس از تایید اطلاعات مختلف سرمایه گذار، در مرحله بعد با حضور سرمایه گذار در دفتر کارگزاری یا دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت حضوری انجام می شود. در انتهای این مرحله سرمایه گذار سجامی می‌شود. شخص حقوقی برای سجامی شدن لازم است در ابتدا تمام مدیرانش سجامی شوند، آنگاه پس از ثبت اطلاعات شخص حقوقی در سامانه سجام و تایید اطلاعات، شخص حقوقی سجامی می شود.

مزایای سجام: مزایای سامانه سجام برای سهامداران بدین صورت است که به سهامدارانی که حتی قصد فروش سهم و تغییر پرتفوی خود را در ۶ ماه تا یکسال آینده را ندارند نیز توصیه می‌شود در این سامانه ثبت نام کنند، چرا که می‌توانند از مزایای آن نظیر واریز سود سهام به حساب خود استفاده کنند. ضمن آنکه ممکن است سهامداران در موقعیتی قرار بگیرند که سریعا بخواهند سهام خود را بفروشند و در آینده اگر سجامی نشده باشند، امکان فروش سهام را نخواهند داشت.

سهامداران پس از سجامی‌شدن، با تغییر کارگزار یا تغییر صندوق سرمایه گذاری، دیگر لازم نیست اطلاعات هویتی، اطلاعات حساب بانکی و اطلاعات تماس خود را مجددا به کارگزار یا صندوق جدید در قالب فرمهایی ارائه دهند.