احتمال معافیت خودرویی‌ها از پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی

14:26 - 1400/01/18
در شرایطی که عدم‌خروج کالا و مواد اولیه قطعه‌سازان از گمرک، مشکلاتی برای تولید خودرو پدید آورده، ممکن است با تصمیم هیات دولت، عملیات ترخیص به‌زودی از سر گرفته شود.

دنیای اقتصاد: در جلساتی که در دو روز گذشته برگزار شد و وزرای صنعت، اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی و همچنین خودروسازان و قطعه‌سازان در آن حضور داشته‌اند، مشکل ترخیص کالا از گمرک، مورد بررسی و مسوولان وعده پیگیری و حل مساله را داده‌اند.

آن طور که قطعه‌سازان عنوان کرده‌اند، در حال حاضر اجناس آن‌ها در گمرک مانده و به آن‌ها اعلام شده، تا وقتی ما‌به‌التفاوت نرخ دولتی و رسمی ارز را پرداخت نکنند، امکان ترخیص وجود ندارد. در واقع قطعه‌سازانی که ارز دولتی گرفته‌اند، باید ما‌به‌التفاوت با نرخ آزاد را پرداخت کنند در غیر این صورت، گمرک کالای آنها را ترخیص نخواهد کرد.

از همین رو، غروب دوشنبه، جلسه‌ای میان وزیر اقتصاد و خودروسازان و قطعه‌سازان برگزار و مشکل موردنظر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ادامه اما صبح دیروز نیز جلسه‌ای دیگر میان وزرای اقتصاد و صنعت و همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی و با حضور خودروسازان و قطعه‌سازان، برگزار و قرار شد این موضوع در هیات دولت بررسی شود.

آن‌طور که منابع آگاه می‌گویند، ظاهرا قرار شده پیشنهاد معافیت قطعات و مواد اولیه و ماشین‌آلات مانده در گمرک (مربوط به خودروسازان و قطعه‌سازان) از پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی، در هیات دولت مطرح و تصمیم لازم در این مورد گرفته شود. 

بر این اساس، این احتمال وجود دارد که با تصمیم هیات دولت و برای کمک به تولید صنایع خودرو و قطعه، زنجیره خودروسازی کشور بتواند اجناس مانده در گمرک را بدون پرداخت ما‌به‌التفاوت ارزی، ترخیص کند. این البته در شرایطی است که مطابق با بسته جدید ارزی، به خودروسازان و قطعه‌سازان ارز دولتی تخصیص پیدا نمی‌کند.