گزارش اختصاصی «دنیای بورس» از مجمع فوق‌العاده بیمه دانا

تصمیم جدید درباره زمین 40 هکتاری « دانا »

13:44 - 1400/01/18
مجمع فوق‌العاده بیمه دانا با ابقای اعضای هیات مدیره به مدت دو سال به پایان رسید. بر مبنای گزارش اخیر اختلاف «دانا» با ارتش بر سر تعیین تکلیف زمین 392 هزار مترمربعی منتظر ابلاغ نهایی فرماندهی کل قوا است.
تصمیم جدید درباره زمین 40 هکتاری « دانا »

تاریخ مجمع: دوشنبه 15مردادماه در سال 97

درصد حضار: 80 درصد

اعضای هیات رئیسه:

آقای  برون (رئیس مجمع)

آقای افشار (ناظر اول- نماینده صندوق بازنشستگی)

آقای آبانگاه (ناظر دوم- نماینده صبا تامین)

آقای پهلوان (دبیر)

آقای صادق (مدیرعامل)

- اعضای هیات مدیره به مدت دو سال به شرح زیر ابقا شدند:

سرمایه‌گذاری سهام عدالت گیلان

سرمایه‌گذاری سهام عدالت هرمزگان

سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی

سرمایه‌گذاری دارویی تامین (تیپیکو)

سرمایه‌گذاری هامون شمال

- اعضای علی‌البدل به شرح زیر ابقا شدند:

صندوق بازنشستگی کشوری

سرمایه‌گذاری آتیه صبا

پرسش و پاسخ

1- در مجمع سالانه قول دادید تا 2 هفته دیگر مشکل فروش حق تقدمهای استفاده‌نشده را حل می‌کنید، اما هنوز آگهی نشده است؟

پاسخ: مشکلی که با سازمان بورس در مورد انتشار آگهی پذیره‌نویسی حق‌تقدم استفاده نشده وجود داشت حل شد و تا فردا مجوز انتشار آگهی از سوی سازمان بورس صادر خواهد شد.

2- درباره جلسه‌ای که با سازمان ثبت اسناد در مورد زمین شرکت داشتید، توضیح دهید.

پاسخ: یکی از مدیران شرکت گفت درخواست اول ما در این جلسه حذف نام «دولت جمهوری اسلامی» از مالکیت زمین و جایگزینی نام بیمه دانا و درخواست دیگر تعیین حدود زمین بود. ما دنبال 392 هزار مترمربع زمین هستیم که البته مساحت دقیق توسط سازمان ثبت مشخص و براساس آن با متصرف زمین (ارتش جمهوری اسلامی ایران) وارد معامله خواهیم شد. تاکید شد که رفع تصرف از زمین دور از انتظار است زیرا ظاهرا براساس دستور فرماندهی کل قوا قرار است به قیمت روز معاوضه انجام شود.

3- آیا شرکت «بیمه دانا» مانند بیمه‌های دیگر ملزم به انتخاب اعضای هیات مدیره حقیقی نیست؟

پاسخ: نماینده بیمه گفت بیمه دانا هنوز اساسنامه ابلاغی را تصویب نکرده است و تا 12/6/1397 برای این کار  فرصت دارد. یکی از مدیران شرکت گفت تصویب اساسنامه در دستور کار قرار دارد و با تغییر در برخی ارکان شرکت آمادگی اجرای آن را داریم امیدواریم به زودی مجمع مربوطه را برگزار کنیم.

4- مدیر فنی در شرکت وجود ندارد، چگونه چنین سمتی با اهمیت بالا خالی مانده است؟

پاسخ: نماینده بیمه مرکزی گفت دو نفر از بیمه مرکزی برای معاون فنی در بیمه دانا تاییدیه گرفته‌اند که یک نفر در شرکت حضور دارد.

5- مدیرعامل شرکت پزشک بازنشسته بدون سابقه بیمه‌ای هستند، چگونه بیمه مرکزی مجوز داده‌‌اند؟

پاسخ: رییس جلسه گفت با توجه به توانمندی‌های ایشان فکر می‌کنم الان طرح این سوال جایگاهی ندارد. وی اضافه کرد موارد زیادی بوده که فردی به خاطر استعداد و عملکرد در زمینه‌ای غیر از تخصص خود به انجام کار مشغول است.

نماینده بیمه مرکزی گفت دکتر صادق (مدیرعامل) قبل از آیین‌نامه 90 که شرایط اختصاصی بیمه را برای تایید صلاحیت اضافه کرد، تایید صلاحیت حرفه‌ای را گرفته بودند. وی گفت در آیین نامه های قبلی، سوابق مدیریتی (حتی غیر بیمه‌ای) هم در تایید صلاحیت مدیرعامل شرکت‌های بیمه‌ای موثر بود.

حاشیه‌های مجمع

- یکی از سهامداران در ادامه پرسش سهامداری درباره صلاحیت مدیرعامل گفت: «آقای صادق در چشم شما نگاه می‌کنم و می‌گویم که مدیرعاملی شما بر اساس روابط فامیلی با سیاستمداران بوده است». این سهامدار در حاشیه جلسه به رابطه فامیلی مدیرعامل با مشاور رسانه‌ای سابق رییس جمهور اشاره کرد. وی همچنین از رفتن آقای «اویارحسین» مدیرعامل قبلی به بیمه پارسیان گله کرد و عملکرد وی در آنجا را خیلی خوب دانست.

- برخی از پرسنل شرکت بلافاصله پس از اتمام مجمع، سهامداران را به بهانه جلسه مدیران، به بیرون هدایت کردند و مانع پرسیدن سوالات در حاشیه مجمع شدند.