مس و روی ارزان شدند

عوامل تاثیرگذار بر بازار فلزات در صبح دوشنبه

13:27 - 1400/01/18
در اولین روز کاری بازار لندن در این هفته جوی مبهم بر معاملات فلزات حاکم شد و برخی از محصولات به تبع رشد شاخص دلار به محدوده منفی خزیدند. افزایش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین نیز در ایجاد فشار بر بازار تاثیرگذار بوده است.
عوامل تاثیرگذار بر بازار فلزات در صبح دوشنبه

صبح امروز ارزش دلار آمریکا در برابر بسیاری از ارزهای مطرح جهان از جمله پوند و یورو افزایش یافت و همین امر به کاهش تقاضا برای فلزات از سوی استفاده‌کنندگان از ارزهای غیردلاری منجر شد. به تبع این امر قیمت برخی از محصولات بازار لندن به محدوده منفی خزید.

افزایش تنش تجاری میان آمریکا و چین نیز عامل دیگری بود که از بهبود فضای معاملات در صبح دوشنبه جلوگیری کرد. پس از اعلام احتمال وضع تعرفه 25 درصدی بر 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی از سوی دولت آمریکا، مقامات چین نیز از وضع تعرفه بر 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی خبر دادند. خط و نشان آمریکا و چین منجر به نگرانی فعالان اقتصادی نسبت به چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی شده و همین امر دورنمای تقاضا برای فلزات را تیره کرده است.

امروز شرکت روسال در گزارش فصلی خود اعلام کرد که با وجود تحریم‌های وضع شده از سوی خزانه‌داری آمریکا بر ضد این شرکت، میزان سود خالص روسال در فصل دوم سال جاری افزایشی 75 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. افزایش قمیت آلومینیوم اصلی‌ترین دلیل بهبود روند سودآوری روسال به حساب می‌آید

در برهه کنونی هر تن مس در معاملات آتی لندن با افتی 0/3 درصدی در سطح 6155 دلار قرار گرفته و آلومینیوم با افزایشی 2/0 درصدی به 2032 دلار رسیده است. سرب با رشدی مختصر در سطح 2114 دلار قرار گرفته است. در این میان روی کاهش قیمتی به میزان 0/4 درصد را تجربه کرده به 2595 دلار رسیده است.