گزارش اختصاصی «دنیای بورس» از مجمع سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس

6 ضلعی آینده « وپسا »

13:15 - 1400/01/18
مجمع سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس با دستور کار تقسیم سود اندک به پایان رسید. مدیران «وپسا» 6 برنامه را در دست اجرا دارند که به گفته آنان شرکت می‌تواند بر مبنای آن به پیش‌بینی‌های مورد انتظار شرکت دست یابد.

تاریخ مجمع: شنبه 30 تیرماه سال 97

درصد حضار: 96 درصد

اعضای هیات رئیسه:

آقای معتضدیان (رئیس مجمع- نماینده عمران سرمایه ایریک خزر)

آقای ماهیار (ناظر اول- نماینده صنعت محور دانوش)

آقای احمدی (ناظر دوم- نماینده سرمایه‌سازان دانوش)

آقای ونکی (دبیر- عضو هیات مدیره)

- تقسیم سود: 1.6 تومان. شرکت در سال 1396 به ازای هر سهم 1.1 تومان ساخت

سود سهامداران حقیقی از 31/4/97 از طریق واریز به حساب پرداخت خواهد شد.

- اعضای هیات مدیره به شرح زیر به مدت 2 سال ابقا شدند:

عمران سرمایه آیریک خزر

صنعت محور دانوش

وزین‌سازان آریاسام

سرمایه‌سازان دانوش منطقه آزاد انزلی

رضا نجات‌بخش اصفهانی

شرکت «سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس» در سال 1383 با نام اولیه «سرمایه گذاری حافظ اعتماد» تاسیس و در سال 1396 نماد آن در بازار پایه ج گشایش یافت.

گزارش هیات مدیره

1- آقای ونکی عضو هیئت مدیره گزارش خود را با این نکته شروع کرد که 73 درصد درآمد وپسا به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی وابسته است و با افزایش قیمت نفت، درآمد ما بیشتر خواهد شد. بقیه درآمد ما به حوزه ساخت و ساز و مسکن اختصاص دارد و با رشد قیمتی که برای مسکن پیش‌بینی می‌کنیم آنها را خواهیم فروخت و وارد زمینه‌های کاری دیگر خواهیم کرد. برای املاک و ساختمان‌های شرکت هیچ کاهش ارزشی درنظر گرفته نشده‌است.

2- وپسا از 4 شرکت زیرمجموعه تشکیل شده که آنها را به روش کنترل بودجه‌ای اداره می‌کنیم:

- «پارت ماشین سازه پارس» یا «پارکو» با بهای تمام شده 184 میلیارد تومانی و مالکیت تقریبا 100 درصدی که در زمینه حمل و نقل و نصب تجهیزات سنگین و فوق‌سنگین و تامین تجهیزات مربوطه فعالیت می‌کند. «پارت ماشین سازه پارس» گاو شیرده وپساست.

- «اعتماد ماشین آپادانا» با بهای تمام شده کمتر از 50 میلیارد تومان با مالکیت تقریبا 100 درصدی وپسا در آن به واردات و نگهداری ماشین‌آلات راه‌سازی و تامین قطعات یدکی جرثقیلها اختصاص دارد. عضوهیئت مدیره وپسا ضمن اشاره به اینکه انبارهای ما پر از قطعات یدکی است گفت با مصوبه هیئت دولت برای حمایت از شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات داخلی مانند ماشین‌‌سازی اراک (فاراک)، کسب و کار شرکت «اعتماد ماشین آپادانا» کساد شد و قصد تغییر زمینه کاری آن را داریم. یکی از پیامدهای مصوبه هیات دولت ممنوعیت واردات لودرهای سبک و قطعات آن بوده که در نتیجه شرکت مزبور بازار را از دست داده است.

- «سازه طرح گستر شهرآرا» با بهای تمام شده 13 میلیارد تومانی و مالکیت تقریبا 100 درصدی وپسا در آن به فعالیت بازرگانی در زمینه واردات مواد غذایی و خوراک دام مشغول است. از جمله واردات و توزیع برنج «محسن» را عهده‌دار است.

- «جهان روکش اسپادانا» با بهای تمام شده 11 میلیارد تومانی و مالکیت تقریبا 100 درصدی وپسا در آن کارخانه‌ای با 72 درصد پیشرفت برای تولید روکش دردست اجرا دارد که تنها خرید خط تولید آن به صورت آماده باقی مانده‌است. منتظر بررسی مجدد طرح توجیهی توسط هیات مدیره هستیم تا در صورت تایید اقدام کنیم.

3- شرکت «پارکو» دارای جرثقیل های سنگینی است که در قیمت‌گذاری آنها از ارز 3300 تومانی استفاده شده است، درحالیکه در دسته‌بندی جدید تخصیص ارز، ارزهای دولتی به آن اختصاص نمی‌یابد. اگر نرخ تعادلی جدید ارز را بیشتر از 6 هزار تومان در نظر بگیریم، ارزش جرثقیل‌های ما دو برابر آنچه که در صورت‌های مالی آمده است، خواهد شد. جرثقیل‌های مورد استفاده در شرکت منحصر‌به‌فرد و نیروی انسانی آنها بسیار ماهر هستند، طوریکه در سواحل جنوبی خلیج فارس نفرات متخصص، حقوق چند برابری دریافت می‌کنند. آقای ونکی در همینجا از مجمع خواست تکلیف کند برنامه جامع منابع انسانی برای حفظ نیروهای متخصص تهیه و اجرا گردد تا نیروهای متخصص و خاص در شرکت باقی بمانند. با توجه به اینکه درشرکت پارکو امکان انتقال تجهیزات تا 850 تن وجود دارد، به خاطر اولویت استفاده از کالاها و خدمات داخل شرکتهای خارجی احتمالی توانایی رقابت با ما را ندارند. البته امکان تربیت اپراتور فوق‌سنگین و ورود دستگاه، حداقل 70 میلیارد تومان نیاز دارد و علاوه بر آن مونتاژ کردن آن با هزینه‌ها و مشکلات زیادی همراه است و بنابراین مزیت رقابتی خواهیم داشت. از سوی دیگر امکان غلبه بر تحریم‌ها با روابطی که با همکاران خارجی داریم به راحتی برای ما میسر است.

البته برای بیشتر از 850 تن ممکن است رقیب خارجی وارد کشور شود. همچنین وجود بردهای (چیپ‌های) الکترونیکی که با ارز 3300 تومانی خریداری شده‌اند هم یک مزیت برای شرکت است. برخی از تجهیزات آمریکایی پارکو اینک قابلیت ورود به کشور ندارند. رقیب اصلی ما شرکت «نصب‌گستر» وابسته به سپاه است که در زمینه انتقال تجهیزات بالای 600 تن (Heavy Lift) فعالیت می‌کند. کسانی که قمیت تجهیزات ما را در سایت تگزاس می‌بینند و با ارزشگذاری آنها در صورت مالی مقایسه می‌کنند امکان دسترسی به خرید آنها را و همچنین دستگاه‌های جانبی آنها را در نظر نمی‌گیرند. گفته شد به عنوان نمونه برج 1100 تنی پتروشیمی بوعلی پس از آتش سوزی را پارکو پایین آورد و در پارس جنوبی پارکو برند خوش‌نامی هست.

4- تعداد پرسنل شرکت اصلی 11 نفر و در گروه 73 نفر است. شرکت در دسته هلدینگ‌ها قرار گرفته و از 3 درصد سهام شناور آن 2 درصد سهام ترجیحی کارکنان است و درواقع تنها یک درصد شناور دارد.

5- به برخی از برنامه های آینده شرکت به شرح زیر اشاره شد:

- قصد واردات جرثقیل سبک برای پشتیبانی از کارهای سنگین را داریم که اگر موفق شویم می توانیم با هزینه ماهانه 700 میلیون تومان که برای اجاره جرثقیل‌های سبک می‌دهیم هزینه آنرا پرداخت کنیم.

- همچنین درحال ورود به قرارداد 2 ساله‌ای هستیم که با قطعی شدن آن از طریق کدال اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

- برای اولین بار قصد داریم فعالیت «ارزیابی خطر» (Risk Assessment) انجام دهیم چون حمل سنگین پتروشیمی در حال کار انجام داده‌ایم و بنابراین به توانمندی رسیده‌ایم. درحال حاضر این فعالیتها توسط قطری‌ها انجام می‌شد.

- برای «اعتماد ماشین آپادانا» قصد واردات قطعات به شکل SKD و مونتاژ آنها در سایت کنگان را داریم.

- با توجه به قراردادی که با «توسعه صنعت لاوان» بسته‌ایم قصد داریم تمام مراحل طراحی، تولید و حمل تاورها را انجام دهیم. «توسعه صنایع لاوان» کارفرمای پتروشیمی لاوان است.

- متنوع‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری‌های شرکت سرمایه‌گذاری خلیج فارس در برنامه داریم.

6- هزینه‌های استهلاک غیرنقدی هستند و سالانه 4.2 میلیارد تومان هزینه در صورتهای مالی ثبت می‌شود اما نقدینگی آن در شرکت باقی می‌ماند، بنابراین برنامه خوبی برای تقسیم سود داریم. فقط یک میلیارد تومان بدهی بانکی داریم و البته در صورت نیاز می‌توانیم وام دریافت کنیم.

7- شرایط حضور در پایه ب را داریم اما بورس نماد را متوقف کرده است. سازمان بورس از ما خواسته 97 درصد سهم را نزد سازمان بورس بلوکه کنیم که تقاضای موجهی نیست، زیرا ممکن است برای وام گرفتن نیاز به وثیقه گذاشتن این سهم باشد.

گزارش حسابرس: مشروط (با دو بند شرط)

بند 4 (بند شرط) دو دستگاه جرثقیل به مبغ 8.9 میلیارد تومان و 5 دستگاه آپارتمان به مبلغ 19.6 میلیارد تومان به عنوان دارایی نگهداری شده برای فروش طبقه بندی شده‌اند، اما برنامه موثری برای  فروش آنها وجود ندارد. زمینی در کنگان به بهای 32 میلیارد تومان هم خریداری شده که برنامه‌ای برای بهره‌برداری ارائه نداده‌اند.

گفته شد که این دارایی‌ها در سال 1393 خریداری و به خاطر رکود افت قیمتی پیدا کرده بودند که با شرایط فعلی می‌توانیم در سال 1397 آنها را با قیمت مناسب به فروش برسانیم. در زمین کنگان که موقعیت مناسبی دارد قصد اجرای پروژه داریم.

بند 5 (بند شرط) باوجود آنکه صورت‌های مالی شرکت «اعتماد ماشین اسپادانا» به تایید اعضای هیات مدیره نرسیده است، لیکن در تلفیق مورد استفاده قرار گرفته است.

گفته شد در حال تغییر ترکیب سهامداری این شرکت هستیم تا کنترل بودجه‌ای و مدیریتی بهتری بر روی آن انجام دهیم.

بند 7 (تاکید بر مطلب خاص) 3.7 میلیارد تومان جهت احداث کارخانه تولید فوم XPS و گرانول پلی‌اتیلن کراسینگ XLPE در شرکت «جهان روکش اسپادانا هزینه شده» که قرار بوده تا پایان 1392 به بهره‌برداری برسد اما خرید ماشین‌آلات انجام نشده است و لازم است توجیه اقتصادی طرح مجددا بررسی شود.

تکلیف شد بررسی مجدد طرح صورت گیرد.

بند 8 (تاکید بر مطلب خاص) دو دستگاه جرثقیل و 6 دستگاه آپارتمان و یک قطعه زمین در سنوات قبل به شرکت‌های گروه واگذار گردیده اما در دفترخانه منتقل نشده است.

گفته شد در این خصوص اسناد صلح‌نامه دائمی تنظیم شده و فقط به خاطر صرفه‌جویی در هزینه‌ها صبر کرده‌ایم تا پس از واگذاری این دارایی‌ها به غیر، انتقال یکباره به خریدار جدید صورت گیرد.

بند 9 (تاکید بر مطلب خاص) از املاک مندرج در سرفصل سرمایه‌گذاری‌ها درآمدی شناسایی نگردیده است.

از سال 1397 اقدام به شناسایی درآمد از این بابت کرده‌ایم که درآمد مضاعفی را برای شرکت ایجاد خواهد کرد.

پرسش و پاسخ

1- علت بسته شدن سهم پس از کاهش قیمت آن و ضرر و زیان سهامداران حقیقی چه بود؟

پاسخ: نماینده بورس گفت در کشور ما برخی از اقدامات از طریق چانه‌زنی‌های بالادستی صورت می‌گیرد که همیشه با نظرات کارشناسی منطبق نیست. وی سپس به 100 درصد خانوادگی بودن شرکت اشاره کرد که شرایط آن برای پذیرش در بازارهای اصلی را از بین می‌برد(رئیس جلسه، خانوادگی بودن سهم را دلیلی برای عدم پذیرش شرکت ندانست، و گفت قرار نیست همه شرکت‌ها دولتی باشند).

در ادامه نماینده بورس ضمن تشریح روند باز و بسته شدن سهم واینکه پس از بررسی آخرین خرید و فروش‌های انجام شده سهم را بستند، گفت: «باز شدن سهم نیازمند مصوبه هیات مدیره فرابورس است» در عین حال نماینده بورس از مدیران شرکت خواست اطلاعات لازم برروی کدال را کامل کنید تا پس از صدور تصمیم هیئت مدیره بورس، بازگشایی احتمالی سهم سریعتر صورت گیرد.

دبیر جلسه از صبور بودن سهامداران حقیقی تشکر کرد و گفت با توجه به دانسته‌های خود در زمینه بازارگردانی حرفه‌ای عمل کرده‌است، وگرنه با توجه به شناوری پایین سهم تثبیت قیمت سهم برای ما کاری نداشت. شرکت بالادستی ما هم با افت قیمت باید زیان کاهش ارزش شناسایی کند و در اینصورت نمی‌تواند وام بگیرد، بنابراین خود ما هم نمی‌خواهیم قیمت پایین بیاید. وی گفت معتقد است پس از ابطال معاملات، بستن نماد توسط بورس چندان جالب نبود.

2- آیا افزایش نرخ ارز اثری روی درآمدهای شما خواهد داشت؟

پاسخ: قراردادهای ما بصورت ریالی اما معادل ارزی است و قاعدتا افزایش نرخ ارز با تاخیر حدود یکساله اثر خود را بر افزایش درآمدهای ما خواهد گذاشت. اینکه چرا ارزی قرارداد نمی‌بندیم چون باید ارز حاصل را به سامانه نیما بدهیم. دبیر جلسه اضافه کرد با فروش ارز و سکه توسط دولت به نظر می‌رسد بودجه عمرانی ریالی دولت افزایش یافته و در نتیجه درآمدهای وپسا بیشتر خواهد شد.

3- وقتی سهامداران چندین بار درباره علت بسته شدن نماد توسط بورس سوال کردند، نماینده بورس انتقاد کرد که چرا سهامداران هیچکدام نمی پرسند چرا شرکت پیش بینی سود 14.1 تومان برای هر سهم داده، اما 1.1 تومان ساخته است!؟

پاسخ: دبیر جلسه گفت کف سود ما 10 میلیارد تومان است و امسال که سود کم شد به خاطر تعمیرات اساسی (اورهال) بود. برخی از سهامداران هم در حاشیه مجمع گفتند که سوالی که نماینده بورس پرسید درواقع مخاطبش خود سازمان بورس بود!

نماینده بورس در پاسخ به یکی از سهامداران گفت لغو پذیرش وپسا از بازارهای اصلی فرابورس و ماندن آن در بازار پایه (ج) قطعی است.

«وپسا» به روایت اعداد

سود محقق شده (EPS) به ازای هر سهم 1.1 تومان

سود تقسیم شده (DPS) به ازای هر سهم 1.6 تومان

سود انباشته در پایان سال مالی به ازای هر سهم 2.2 تومان که 1.6 تومان تقسیم شد.

حاشیه‌های مجمع

- نماینده یکی از کارگزاری‌ها باوجود تاکید نماینده بورس مبنی بر اینکه هیات مدیره سازمان بورس باید تکلیف بازگشایی سهم را مشخص کند، خواستار پاسخ صریح وی بود.

 - یکی از سهامداران درباره عدم حضور مدیرعامل در مجمع پرسید که گفته شد ابتدای مجمع بوده اند و کاری برایشان پیش آمده و رفته‌اند.

- دبیر جلسه در حین گزارش به بحث انتقاد از سازمان بورس ورود کرد که نماینده بورس تذکر داد گزارش هیات مدیره را بدهید.

- در هنگام انتخاب اعضای هیات مدیره، فرد حقیقی ریاست هیات مدیره (که به عنوان یکی از نظار حضور داشت) گفت قرار است جای من و آقای ونکی جابه‌جا شود که وی را توجیه کردند که فعلا در حال انتخاب اعضای حقوقی هستند و نمایندگان حقیقی بعدا تعیین می‌شوند.