وضعیت تولید خودرو تا پایان سال

12:48 - 1400/01/18
براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایران از نظر تولید خودرو تا پایان امسال مشکلی نخواهد داشت.

ایرنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت انجام می‌شود، گفت: با وجود آنکه از ابتدای امسال تاکنون 7.6 درصد افزایش نرخ داشته‌ایم و خودروسازان نیز تمایل به افزایش مجدد قیمت دارند؛ اما شورای رقابت مخالف آن است.

 منصور معظمی اظهار کرد: توقف ثبت سفارش‌های خودرو، تغییر نرخ ارز و صحبت‌هایی در مورد قطع همکاری شرکت‌های خارجی نگرانی‌هایی را برای مصرف‌کنندگان به‌وجود آورد. وی اضافه کرد: اکنون بازار در آرامش نسبی به سر می‌برد و شرکت‌های خارجی تاکنون به قراردادهای خود عمل کرده‌اند و وزارت صنعت با تاکید به خودروسازان، بخش قابل‌توجهی از نیازهای آنها را خریداری کرده و تا پایان سال از نظر تولید مشکلی نخواهیم داشت.

معظمی پیرامون نحوه همکاری با شرکت‌های بین‌المللی در پی تحریم‌ها نیز افزود: رفتار واقعی شرکت‌ها گاهی با رفتار اجتماعی آنها متفاوت است و هیچ‌کدام از شرکت‌هایی که با ایران قرارداد دارند، علاقه‌ای به خروج از بازار جذاب و ایمن ایران نداشته‌اند؛ اما تلاش می‌کنند تا حساسیت برای آمریکا به وجود نیاورند. وی اضافه کرد: بعضی از شرکت‌های خارجی به‌دنبال دریافت مجوز فعالیت در ایران هستند و تاکنون کار خودشان را انجام داده‌اند.