با فراهم‌سازی موضوع تاسیس ناتوی عربی مطرح شد

برنامه جدید ترامپ برای ایران

12:26 - 1400/01/18
ترامپ در حال فراهم کردن مقدماتی جدید و تاسیس ناتوی عربی است تا ضمن مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ایی ایران و افزایش فشار ، تهران را به پای میز مذاکره و توافقی جدید بکشاند.
برنامه جدید ترامپ برای ایران

دنیای بورس: به گزارش رویترز ، کاخ سفید در حال پیشبرد بی‌جار و جنجال طرحی است که هدف آن احیای طرحی برای ایجاد ائتلاف سیاسی - امنیتی میان 6 عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن است. یکی از اهداف این طرح که به تشکیل ناتوی عربی معروف شده، مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه است. ترامپ امیدوار است در نشست 12 تا 13 اکتبر واشنگتن ، رایزنی‌های بیشتری درباره تشکیل این ائتلاف انجام شود.

نام ائتلاف موقتاً ائتلاف راهبردی خاورمیانه (MESA) برگزیده شده و هدف از این فشارها مجاب کردن ایران به حضور پای میز مذاکره و توافقی جدید با این کشور است. سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: MESA  در نقش دژی در برابر تجاوزها، تروریسم و افراط‌گرایی‌ ایران خواهد بود و ثبات را به خاورمیانه بازخواهد گرداند.

آمریکا از چند ماه پیش بر سر تشکیل ائتلاف با متحدان در منطقه با آن‌ها در حال همکاری بوده و یک منبع گفته قبل از سفر سال گذشته ترامپ به ریاض مقام‌های عربستانی پیشنهاد بسته‌ای برای همکاری‌های امنیتی را مطرح کردند اما طرح تشکیل این ائتلاف در آن زمان به جایی نرسید.

پیش‌تر در «دنیای بورس» خواندید:‌ سیگنال مذاکره ایران و آمریکا