بازگشت متانول به محدوده 400 دلار

12:20 - 1400/01/18
معاملات متانول در بازار چین و جنوب شرق آسیا این هفته پر رونق پیگیری شد به گونه‌ای که قیمت در بازار واراتی چین بار دیگر به محدوده 400 دلار رسید. در بازار کره جنوب و هند تغییر قیمت ملموسی رقم نخورد.
بازگشت متانول به محدوده 400 دلار

پلاتس: این هفته تقاضای مناسبی برای متانول در بازار وارداتی چین وجود داشت امری که قیمت این محصول را در مسیر صعودی قرار داد. برخی از فعالان بازار از معامله یک محموله 4 هزار و ششصد تنی در قیمت 400 دلار خبر می دهند. رشد قیمت در بازار وارداتی در حالی رخ داد که قیمت متانول در بازار داخلی شرق چین کاهشی 75 یوانی را این هفته پشت سرگذاشت و به 3060 یوان رسید که این رقم برابر با 358 دلار بر مبنای قیمت های وارداتی است.

فعالان بازار محصولات پتروشیمی عنوان می‌کنند که به علت کمبود عرضه متانول در جنوب شرق آسیا، قیمت این محصول بسیار بالا رفته و همین امر نیز فاصله قیمت در جنوب شرق آسیا با بازار داخلی چین را به میزان ملموسی افزایش داده است. در پی این رویداد، پنجره آربیتراژی میان دو منطقه باز شده و بسیاری از معامله‌گران چینی در حال انتقال محموله‌های متانول از بازار داخلی به سوی جنوب شرق آسیا هستند. این امر باعث شده در برخی از مناطق چین مصرف‌کنندگان متانول مجبور شوند برای تامین نیاز خود به بازار وارداتی مراجعه کنند.

بر این اساس هر تن متانول در قرارداد سی‌اف‌آر چین با رشدی 4 دلاری در این هفته در سطح 398 دلار معامله شد. این محصول در قرارداد سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا 10 دلار ارزان شد و قیمت 439 دلار را تجربه کرد. در قراردادهای سی‌اف‌آر کره جنوبی متانول تغییر قیمت ملموسی را پشت سرنگذاشت و در سطح 419 قرار گرفت. در قراردادهای سی‌اف‌آر هند نیز همین وضعیت حاکم بود و قیمت  به 375 دلار رسید.