فراهم‌سازی زمینه عرضه صنعت سیمان در بورس کالا

11:54 - 1400/01/18
دبیر انجمن صنعت سیمان از راه اندازی دفتر فروش متمرکز سیمان به عنوان زمینه ورود این صنعت در بورس کالا خبر داد.

ایلنا: عبدالرضا شیخان در خصوص تازه‌ترین وضعیت عرضه سیمان در بورس کالا می‌گوید: با توجه به انجام معاملات سنتی سیمان و لزوم آشنایی فعالان صنعت با مزایای بورس کالا، تصمیم گرفته شد تا قبل از ورود سیمان به این بورس دفتری به عنوان دفتر فروش متمرکز در انجمن سیمان بر پایه ساز وکار بورس راه اندازی شود تا فعالان صنعت از این طرق بتوانند از مزایای آن بهره مند شده و زمینه ورود سیمان به بورس فراهم شود.

بر این اساس از هفته گذشته دفتر فروش متمرکز سیمان به صورت آزمایشی و تنها در استان تهران راه اندازی شد تا تولیدکنندگان بتوانند وارد شده و از مزایای معامله مدرن بهره مند شوند؛ به طوری که اگر این اتفاق به صورت رسمی آغاز شود، پایه ورود سیمان به بورس کالا فراهم می شود. با شروع به کار این دفتر استقبال خوبی صورت گرفت و بازخوردهای مطلوبی حاصل شد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر قیمت سیمان با توجه به افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کرد و صادرات بهتر شد از طرفی درخواست نیاز کیلینکر در دنیا ایجاد شد که شرکت‌های سیمانی توانستد بازار بهتری برای صادرات کلینکر لحاظ کنند این در حالی است که اگر تکلیف محدودیت ارزی روشن شود می توانیم صادرات بهتری برای کلینکر داشته باشیم.

در حال حاضر کلینکر به صورت ریالی به عراق و سیمان به کردستان عراق به صورت محدود صادر می‌شود. به گفته کارشناسان اگر صادرات سیمان از طریق رینگ صادراتی بورس کالا صورت می گرفت کاراتر است. انجمن صنعت سیمان امیدوار است این اراده ایجاد شود اما از این فرصت استفاده کرده و در هر منطقه ای از ایران کمیته فروش صادراتی ایجاد کردیم  تا بتوان صادرات بهتری انجام داد.