با ابلاغ دستورالعمل معاون اول رییس جمهور

وام‌های بانکی بدهکاران امهال می‌شود؟

10:52 - 1400/01/18
معاون اول رییس‌جمهور بخشنامه معرفی مشمولان واجد بهره‌مندی از امهال تسهیلات به بانک‌ها را ابلاغ کرد. انتظار می‌رود بخشنامه مزبور مسیر پیش‌روی عملیات شرکت‌های بدهکار تعیین شده را روان کند.
وام‌های بانکی بدهکاران امهال می‌شود؟

دنیای بورس: هیات وزیران در جلسه ۱۳ تیر به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های جهادکشاورزی، کشور و سازمان برنامه و بودجه و به استناد اصل 138 قانون اساسی ، بخشنامه معرفی مشمولان واجد بهره‌مندی از امهال تسهیلات به بانک‌ها را تصویب کرد.

مفاد بخشنامه ابلاغی بدین شرح است:

1. کارگروه موضوع بند (خ) ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه موظف است صرفا پس از اعلام استان‌هایی که در سال زراعی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ تحت‌تاثیر حوادث غیر‌مترقبه قرار گرفته و توسط سازمان مدیریت بحران به استانداری‌ها اعلام شده‌اند، مشمولان واجد بهره‌مندی از امهال تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه را به بانک‌های عامل معرفی کند.

2. بانک‌های عامل موظفند مانده بدهی اصل سود و جرایم تسهیلات دریافتی خسارت دیدگان بخش کشاورزی ناشی از حوادث غیر‌مترقبه (از جمله سرمازدگی و خشکسالی) سررسیده تا تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه را به مدت دو سال امهال کنند.

تبصره: امهال تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه برای شرکت‌های کشت و صنعت وابسته به دولت و موسسات عمومی غیر‌دولتی ممنوع است.

3. بانک مرکزی موظف است هزینه‌های امهال تاییدشده توسط بانک‌های عامل را بررسی و به سازمان برنامه و بودجه اعلام کند.

4. سازمان برنامه و بودجه نسبت به پیش‌بینی بار مالی ناشی از اجرای این تصویب‌نامه از محل منابع بند(م) ماده(۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) - مصوب ۹۳ در لوایح بودجه‌های سنواتی برابر قوانین و مقررات اقدام کند.

5. بانک مرکزی و وزارت کشور موظفند گزارش عملکرد این تصویب‌نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه اعلام کنند.

6. بانک‌های عامل موظفند در صورت عدم‌تایید هر یک از بهره‌برداران فهرست مشمولان اعلامی کارگروه موضوع بند(خ) ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه، مراتب را به‌صورت مکتوب با ذکر دلایل به دستگاه مربوط اعلام کنند.