پلاتس گزارش داد:

دلایل نوسان قیمت محصولات پتروشیمی در هفته اخیر

10:39 - 1400/01/18
این هفته در بازارهای وارداتی آسیا قیمت اتیلن و استایرن مونور روندی صعودی را تجربه کرد اما در بازار دیگر محصولات، قیمت‌ها روندی با ثبات یا نزولی را تجربه کردند.
دلایل نوسان قیمت محصولات پتروشیمی در هفته اخیر

دنیای بورس- محمد نجفی

اتیلن: با وجود افت ملموس قیمت نفت خام در اواخر هفته، قیمت اتیلن به لطف وجود تقاضای قوی به ویژه از سوی ژاپن روندی صعودی را تجربه کرد. به علت خروج تعداد ملموسی از استیم کراکرها از مدار تولید در ژاپن ، عرضه اتیلن در بازار داخلی این کشور به شدت کاهش یافته و همین امر نیز تقاضا در بازار وارداتی را افزایش داده است.

پروپیلن: معاملات پروپیلن این هفته در بازارهای وارداتی آسیا کم‌رمق پیگیری شد و نبود تقاضای قوی برای این محصول، قیمت را در مسیر نزولی قرار داد. در این میان بخشی از معامله‌گران معتقدند با صعودی شدن قیمت پروپیلن در بازار داخلی چین در هفته‌های اخیر و احتمال افزایش خرید پروپیلن از سوی واحدهای تولید پلی‌پروپیلن به منظور تجدید موجودی انبار،  ممکن است قیمت پروپیلن در هفته های پیش‌رو افزایش یابد.

پی‌وی‌سی: هنوز واحدهای بزرگ تولید پی‌وی‌سی در آسیا پیشنهاد قیمت فروش خود را برای قراردادهای ماه آگوست اعلام نکرده اند. از آنجایی که قیمت های نقدی عموما از قیمت قراردادهای ماهانه تبعیت می کند، خریدران و فروشندگان این محصول سطح فعالیت خود را در هفته های اخیر پایین آورده‌اند و منتظر اعلام قیمت‌های ماه آگوست هستند.

پلی‌اتیلن‌: همانند سال‌های گذشته، تقاضا برای پلی‌اتیلن در این مقطع از سال ضعیف بوده و همین امر نیز به رکود بازار این محصول منجر شده است. این هفته بیشترین افت تقاضا را در بازار پلی‌اتیلن سبک خطی شاهد بودیم امری که افت قیمت این محصول را به همراه داشت.

پلی‌پروپیلن: عرضه پروپیلن در بازار داخلی چین این هفته افزایش یافت و به همین علت تقاضا در بازار وارداتی تضعیف شد. در عین حال به گفته برخی از فعالان بازار، واحدهای کوچک و متوسط پایین دستی پلی‌پروپیلن در هفته‌های اخیر نرخ تولید خود را پایین آورده‌اند که این امر نیز به تضعیف تقاضا برای این محصول دامن زده است.

بوتادین: این هفته روندی مبهم بر بازار بوتادین حاکم شد. محدودیت عرضه بوتادین در قراردادهای فوب کره باعث افزایش قیمت این محصول شد اما در بازار چین شاهد افت قیمت به علت تضعیف تقاضا بودیم. حاشیه سود تولیدکنندگان کائوچوی مصنوعی در چین اخیرا کاهش یافته و همین امر نیز سطح خرید بوتادین از سوی واحدهای مذکور را پایین آورده است.

استایرن مونومر: همانند هفته ماقبل، این هفته تقاضا برای محموله‌های ماه گوست استارن مونور در بازارهای  وارداتی آسیا بالا بود و همین امر از رشد قیمت این محصول حمایت کرد. در عین حال کاهش نزدیک به چهار درصدی ذخایر استایرن در انبارهای معامله‌گران شرق چین نیز در افزایش قیمت تاثیر شایانی داشت.

مونواتیلن گلایکول: به تبع محدودیت عرضه MEG در بازار داخلی چین، تقاضا برای این محصول در بازار وارداتی این هفته افزایش یافت. با این وجود رشد قیمت این محصول چندان ملموس نبود.

دلایل نوسان قیمت محصولات پتروشیمی در هفته اخیر18