معاون اول رییس جمهوری خبر داد

اعلام رسمی عرضه نفت خام در بورس

09:22 - 1400/01/18
ایران قصد دارد در راستای کاهش فشار تحریم‌ها و شفافیت در قیمت‌گذاری نفت خام را وارد سیستم قیمت‌گذاری بورس کند. در سازوکار برنامه‌ریزی شده قرار است بخش خصوصی نیز در این عرصه وارد شود. براساس گفته‌های معاون اول رییس جمهور موضوع عرضه نفت خام در بورس که پیشینه‌ قدیمی در دولت‌های قبل نیز دارد، برای اجرا در وزارت نفت برنامه ریزی شده است. دولت امیدوار است با فرآیند مزبور هدف دولتمردان آمریکایی در کاهش فروش نفت ایران شکست ‌یابد.
اعلام رسمی عرضه نفت خام در بورس

دنیای بورس: ایران قصد دارد در راستای کاهش فشار تحریم‌ها و شفافیت در قیمت‌گذاری عرضه نفت خام در بورس را عملی کند.  به گفته معاون اول رییس جمهور دولت برنامه عرضه نفت خام در بورس را در دستور کار دارد. وی از بخش‌خصوصی درخواست کرد هم نفت بخرند و هم نفت صادر کنند.

اسحاق جهانگیری در بخشی از صحبت‌های خود در مراسم روز ملی صنعت و معدن در توضیح بیش‌تر بحث عرضه نفت خام در بورس گفت: با کشورهای دوست خود گفت‌وگو کرده‌ایم و راه‌های فروش نفت خود را باز کردیم؛ بدین ترتیب نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و بخش خصوصی می‌تواند هم شفاف نفت بخرد و هم اینکه شفاف صادر کند.

به گفته جهانگیری در این سازوکار به میزانی که نیاز باشد، بخش خصوصی در تناژهای مختلف وارد عرصه شده است. به طور مثال الان هم روزی ۶۰ هزار بشکه نفت در بورس خریداری می‌شود؛ اما بخش خصوصی می‌توانند برای صادرات حضور یابند. دولت می‌گوید اقدام به اعمال چنین برنامه‌ای را در راستای شکست تصمیم‌های مقام‌های آمریکایی در کاهش فروش نفت ایران می‌داند. خبرهای رسمی حکایت از این دارد این موضوع در دولت و وزارت نفت برنامه ریزی شده و براساس وعده معاون اول رییس جمهور ایران مطمئنا نفت را در حد نیاز خواهد فروخت.

پیش‌تر در «دنیای بورس» در همین رابطه نیز خواندید: نوسان سودآوری بورس انرژی با نفت