با ممنوعیت موقعیت تعهدی خرید فزاینده

آتی سکه یک طرفه شد

08:41 - 1400/01/18
التهاب بازار ارز نخستین فشارها را روی بازار آتی وارد آورد؛ بر مبنای تصمیم جدید موقعیت خرید فزاینده سکه آتی ممنوع شد. همسو با فشارها، امروز رییس جمهور جلسه ویژه‌ای برای تعیین نرخ ارز صادرکنندگان برگزار کرد.
آتی سکه یک طرفه شد

دنیای بورس: التهاب‌های ادامه‌دار ارزی و افزایش قیمت سکه به بالای 2میلیون و 800 هزار تومان همه بازارها را تحت تاثیر خود قرار داده و البته در صدر این بازارها، شایعات جدیدی پیرامون فعالیت بازار سکه آتی به گوش می‍‌رسد. از دیروز در بازار شایع شده بود که قرار است برای مدتی بازار آتی سکه را تعطیل کنند و این در حالی بود که هیچ یک از مسئولان واکنشی نسبت به این شنیده نشان ندادند.

حال یک روز بعد از انتشار این شایعه که البته خبر آن چند ماه پیش هم بر سر زبان‌ها بود، مدیریت توسعه بازار مشتقه اعلام کرد از امروز 3 تیرماه تا اطلاع ثانوی اخذ موقعیت تعهدی خرید فزاینده در قراردادهای آتی سکه طلا برای فعالان بازار ممنوع شد تا با تشکیل صف فروش در بازار نخستین نشانه‌های تقویت شایعه چند روز گذشته به واقعیت بپیوندد.

البته پیش از اطلاعیه عدم امکان اخذ موقعیت تعهدی خرید فزاینده، بورس کالا از افزایش وجه تضمین قراردادهای آتی سکه به 7میلیون و 250 هزار تومان متناسب با التهاب دوباره بازار ارز و سکه خبر داده بود.

همزمان با افزایش التهاب‌ها در بازار ارز که دلار قاچاق را به بالای 8 هزار و 200 تومان و یورو را به 10 هزار تومان رساند، رویدادهای جدیدی در سطح کلای روی داد. امروز معاون اول رییس جمهوری در دیدار غیرعلنی با نمانیدگان مجلس شرایط فعلی اقتصاد را تشریح کرد. به گفته اسحاق جهانگیری آمریکا جنگ اقتصادی را علیه ایران شروع کرده اما با اتحاد می‌توان از این توطئه بزرگ عبور کرد.

همچنین امروز جلسه هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران دقايقي پيش با حضور محمدجواد ظريف؛ وزير امور خارجه برگزار شد. نمايندگان بخش خصوصي قرار است نقطه نظرات خود را در رابطه با شرايط جديد اقتصادي و بين المللي ايران با وزير امور خارجه در ميان بگذارند. در این میان اما جلسه‌های دیگری در رابطه با موضوع دیگری همچون FATF نیز برگزار شد؛ به طوریکه علی لاریجانی؛ رییس مجلس و حسن روحانی؛ رییس جمهور در همین رابطه با مقام رهبری دیداری جداگانه داشتند. نمایندگان موافق لایحه FATF در مجلس معتقدند مقام رهبری نکات مثبتی هم در رابطه با بحث الحاق ایران به FATF را دارند و امیدوارند پس از این دیدار سه نفره تصمیم‌های روشنی در این خصوص اعمال شود.

امروز همچنین قرار است همسو با تداوم التهاب‌های ارزی که سیاست‌گذار بخش عمده‌ای از این تنش‌ها را از ناشی از تحریک آن در بیرون مرزها می‌داند، سیاست‌های جدیدی در خصوص نرخ ارز گرفته ‌شود. مطلعان می‌گویند این جلسه امروز در دفتر روحانی در حال برگزاری است و خبرهای خوبی برای صادرکنندگان را به همراه خواهد داشت. جسته و گریخته به گوش می‌رسد که براساس بخشنامه جدید دولت هزینه‌های حمل و نقل بار به صورت هوایی و دریایی براساس ارز تک نرخی محاسبه می‌شود.

 مدیرکل خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت در این خصوص تاکید دارد: دولت برای صادرکنندگان خود اجباری به ارایه ارز خود به نرخ ارز دولتی ندارند. به گفته فرهاد نوری در روزهای گذشته صادرکنندگان به دولت اعلام کرده بودند نمی‌دانند که باید نرخ ارز صادراتی خود را با چه قیمتی محاسبه کنند که این امر در دولت در دست بررسی است و البته به زودی اعلام می‌شود.

در همین رابطه نیز بخوانید: تفاهم بانک مرکزی و بورس کالا