فرانسوی‌ها قادر به ماندن در ایران هستند؟

08:20 - 1400/01/18
وزیر دارایی فرانسه معتقد است اکثر شرکت‌های فرانسوی‌ای که امیدوارند پس از تحریم‌های جدید آمریکا به فعالیت ‌خود در ایران ادامه دهند، امکان ادامه فعالیت در این کشور را نخواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از عرب نیوز، برونو له مایر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بی اف ام تاکید دارد: این شرکت‌ها قادر به ماندن (در ایران) نخواهند بود، زیرا آن‌ها باید پول محصول‌هایی را که تحویل می‌دهند و یا در ایران می‌سازند دریافت کنند، در حالی که هیچ موسسه مالی حاکمیتی یا مستقلی برای پرداخت پول وجود ندارد.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در ماه می و پس از آن اعلام شد که دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. له مایر در این خصوص تاکید دارد: اولویت ما ایجاد موسسه‌های مالی مستقل، و حاکمیتی اروپایی است که امکان ایجاد کانال‌های تامین مالی بین فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و هر کشور دیگر جهان را فراهم کند.

له مایر و همتایان اروپایی‌اش در تلاش‌اند شرکت‎های اروپایی را که بسیاری از آن‌ها بعد از اجرای برجام به ایران بازگشته بودند، از تحریم‌های جدید آمریکا معاف سازند.

به عقیده تحلیلگران، با توجه به وابستگی بانک‌های بزرگ به سیستم مالی آمریکا و معاملات دلاری، حمایت از شرکت‌های چند ملیتی در برابر تحریم‌های فراسرزمینی دولت آمریکا تقریبا غیرممکن است.