در گفت‌وگوی «دنیای بورس» با دبیر انجمن صنایع روغن نباتی مطرح شد

شعاع اثر افزایش قیمت روغنی‌ها

06:41 - 1400/01/18
صنعت روغن نباتی اگرچه مجوز افزایش نرخ را از ستاد تنظیم بازار گرفت اما معلوم نیست با مجوز مزبور مشکلات روغنی‌ها حل می‌شود؟ «دنیای بورس» در این باره به گفت‌وگو با دبیر انجمن صنایع روغن نباتی پرداخته است.
شعاع اثر افزایش قیمت روغنی‌ها

قیمت روغن نباتی قرار است بعد از ماه رمضان 9 درصد افزایش یابد. فعالان روغن نباتی می‌گویند صنعت روغن در سه سال گذشته افزایش قیمت نداشت اما با توجه به اینکه تعرفه‌های روغن تغییر کرده و صنعت از این ناحیه با زیان انباشته روبه‌رو بود، به همین خاطر درخواست افزایش 30 درصدی قیمت‌ها را به دولت ارایه داد.

دبیر انجمن صنایع روغن نباتی ایران در گفت‌وگو با «دنیای بورس» معتقد است اگر چه افزایش 9 درصدی قیمت روغن‌نباتی به تصویب تاد تنظیم بازار رسیده اما با دامنه افزایشی هزینه‌های تولید و هزینه‌های تامین مواد اولیه در اغلب صنایع تبدیلی نرخ مزبور نمی‌تواند گشایشی در تولیدکننده‌ها ایجاد کند. به گفته کاوه زرگران به طور مثال قیمت بطری شیشه‌ای که در صنعت روغن نباتی استفاده می‌شود از محدوده 4 هزار تومان به محدوده 11 هزار تومان در یکسال اخیر رسید. از دید فعالان ادامه این روند باعث می‌شود برخی محصول‌ها در بازار نایاب شود و دولت در این خصوص باید به دنبال راه حل اساسی باشد.

پیشنهاد دبیر انجمن صنایع روغن نباتی این است که 1) دولت یا باید دوباره مجوز افزایش قیمت دهد 2) یا اینکه فرمول خاصی برای تهیه مواد اولیه در نظر گرفته گیرد. البته آنچه از زبان فعالان روغنی شنیده می‌شود این است که دولت قولی برای افزایش مجدد به تولیدکنندگان نداده است.